Yandex.Metrica

SELÇUK’TA YAŞLI NÜFUS ÇOK FAZLA

Birbir.net.tr | Hosting'te 1 Numara
Reklam

Geçtiğimiz haftalarda İzmir’in Selçuk İlçesinde Ege bölgesinin 4. Palyatif Bakım Servisi büyük bir törenle açıldı. Açılışında Güney Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Behzat Özkan bizzat katılmış ve oluşturdukları projeyi yerinde inceleyip kurdelesini kesmişti.

Türk Postası muhabirinin edindiği bilgiye göre ; Selçuk Başhekimi Uzman Doktor Murat Samsa’nın göreve geldiği günden bu yana Selçuk Devlet Hastanesinde her gün yeni bir birim ve doktor hizmete başlıyor. Bu hizmetlerden bir tanesi olan Palyatif Bakım servisi oldu. Birbirinden değerli doktorları hastanenin bünyesine katarken yapmış olduğu hizmetler ile Selçuk’un başarılı doktorları arasında yerine aldı.

Samsa hastaneye kazandırdığı bu son birimden sonra birimin başına değerli bir doktor atayıp servisini ve hastanesinin ismini başarlı hastaneler listesine soktu. Palyatif Bakım servisinin sorumlu doktoru Esin Öztürkbaş her hastayla özel olarak ilgilendiklerini ve açılışından sonra ilginin ve alakanın daha çok olduğunu belirtti.

Uzman Doktor Esin Öztürkbaş Palyatif Bakım Servisi hakkında geniş bilgiler verdi. Öztürkbaş “Palyatif bakım aslında destek demektir. Yoğun bakımda uzun süre yatan, felçli hastalarımıza evde bakımı zor olan veya son zamanlarını iyi yaşaması, hastalarımızın rahat etmesi için oluşturduğumuz bir merkez. Sağlık Bakanlığın başlattığı bir çalışma, bu çalışma İzmir’de başladı. Birkaç merkezde öncelik oldu. Bizde 4. merkez olarak hizmete girdik. Bu servisi açmamızla birlikte devlet tam destek sağlamakta. Bu hastalarımızın büyük bir çoğunluğunu evde bakıma kayıt ettiriyoruz. Böylece hastaneye geliş ve gidişleri sorunsuz oluyor. Evinden sedye ile alınan hasta buraya getiriliyor ve konforlu bir ev ortamı sağlanıyor. Böylelikle hasta sanki evinde yaşıyormuş gibi oluyor ve bizlerde bunu ona hissettirmeye çalışıyoruz” dedi.

Çoğunlukla hastalardan gelen şikayetlerin tuvalete çıkışı problemi olduğunu belirten Uzman Doktor Esin Öztürkbaş “Çok sık bulantı şikayetleri oluyor. Bu bulantıdan dolayı yemek yiyemiyorlar hastalarımız. Yatağa yatmaya bağlı hastalarımızın yatak yaraları açılıyor. Bu vesile ile bizler önce ağrılarını kesiyoruz, uykularını düzene sokuyoruz, hiç yemek yiyemeyen hastalarımızın yemek yemelerini sağlıyoruz. Bu vesile ile hareket etmelerini topluma ayak uydurmalarını sağlıyoruz. Bazı hastalarımız kemoterapi tedavisi görenler tedavileri devam ediyor” dedi.

ARTIK BİR AİLE GİBİ OLDUK

“Çoğu hastam benimle birebir iletişime geçiyor” diyen Esin Öztürkbaş “Artık bir aile gibi oluyoruz. Onlara her türlü manevi desteği sağlamaya çalışıyoruz. Morallerinin yüksek tutmaya çalışıyoruz. Bu olayların başına gelmiş olabileceğini ama hiçbir şekilde onların sahipsiz olmadıklarını onların ölüme terk edilmediklerini anlatmaya çalışıyorum. Bunlar bizim değerli hastalarımız ve son dönem yaşayan hastalarımız. Hasta yakını ve hastalarında ciddi psikiyatri desteğe ihtiyaçları var. Hasta bu dönemlerde ret etme dönemi başlıyor. Ret etme döneminde neden benim başıma geldi, niçin bunları yaşıyorum gibi dönemlerden sonra hasta bir şekilde bunu kabul ediyor ama sonrada kendini ölüme terk etmeye başlıyor. Bu süreçten sonra benimle uğraşmayın, beni bırakın, benden bir şey olmaz gibi sözlerde hastanın psikiyatri sorunları oluyor. Biz hastayı buraya aldığımızda hem hastanın hem de hasta yakının yükünü hafifletiyoruz” dedi.

SELÇUK’TA YAŞLI NÜFUSU ÇOK FAZLA

Selçuk’ta yaşlı nüfus çok fazla olduğunu belirten Uzman doktor Öztürkbaş “Bu yaşlı nüfusa bakanda yaşlı nüfus. Yani bir eş hasta yatağa bağımlı yanında eşi var eşi de yaşlı. Bu durumda ikisinin de yardıma çok ihtiyacı var” dedi. Şehir dışından hatta yurt dışından gelenlerin olduğunu belirten genç doktor “İzmir Güzelbahçe’den gelen bir hastamız var. Aydın’dan gelmek isteyen bir hastamız var. Herkese kapımız açık herkese her koşulda ayarlamaya çalışıyoruz. İl dışından gelen hastalarımız da var. Yurt dışından gelen turist hastalarımız vardı onlara da destek oluyoruz” dedi.

Etiketler: / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, büyük harf ve kişi ve kurumları rencide edici yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Önceki yazıyı okuyun:
sdsd
DİKKATSİZLİK Mİ, UYKUSUZLUK MU?

İzmir’in Selçuk İlçesinde yaşanan talihsiz motor kazası yine gündeme geldi. Türk Postası muhabirinin edindiği bilgiye göre ; Olay gece 02:00...

Kapat