Reklam
Reklam Yandex.Metrica
Reklam

SARAY’DAN YAPILAN RÖPORTAJA TEPKİ

SARAY’DAN YAPILAN RÖPORTAJA TEPKİ
  • Yayınlanma Tarihi: 24.06.2018
Birbir.net.tr | Hosting'te 1 Numara

AKP içindeki muhalif kanada yakınlığıyla bilinen Karar gazetesinin yazarı Elif Çakır, Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce ile röportaj yapmıştı. O röportaja tepki geldi…

AKP içindeki muhalif kanada yakınlığıyla bilinen Karar gazetesinin yazarı Elif Çakır, Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce ile röportaj yapmıştı.

İşte o röportaja ve Çakır’ın İnce ile fotoğrafına, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndan tepki geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başdanışmanlarından Saadet Oruç, Star’daki köşesinde “Deri eldivenli gazetecilik” başlıklı bir yazı kaleme aldı.

Elif Çakır’ı isim vermeden, Çakır’ın Gezi dönemindeki Kabataş yalanına gönderme yaparak eleştiren Star yazarı Oruç şunları yazdı:

“Madem bugün seçim yasakları var, biraz başka şeylerden bahsedelim.

Mesleğimizden mesela. Gazetecilikten… ‘Basının tarafsızlığı’ ilkesinden başlayalım.

Öncelikle şu noktanın altını çizelim. Fikirlerinizle bir iş yapıyorsanız, tarafsızlık diye bir şey yoktur. İlla ki tarafsınızdır. Gönlünüzden, zihninizden, bilinciniz ve inançlarınızdan bağımsız düşünemezsiniz ki… Yazdıklarınız, anlattıklarınız tam da yüreğinizin içinden olmazsa, bir anlamı olmaz ki.

Bir de inançlarını, doğrularını kendi kişisel çıkarları uğruna satanlar var. Bir süre sonra da doğrusu kalmayanlar.

Hele bir tipoloji var ki, Türk basın tarihinin yüzkarası bir profil.

Aslında gazeteci de denmez. Ömrünün bir anında bile bir haberi yerinde takip edip, bir analiz yapmayıp, onun yerine aklın alması zor, inanılması imkansız balonlarla gazetecilik mesleğinin yüzkarası olan isimlerden. Elinde fotoğraf makinesi, haber izlememiş. Haber kaynaklarına ulaşmak için ter dökmemiş.

Mesleği yıllarla değil, önüne açılan yollarla ilerlemiş.

‘Derili’ iftiralarla sütun dolduranlar. Bu profilleri büyütenlerde de vebal var elbette. Onları geçer akçe haline getiren ve yazdıkları, anlattıkları safsataları habercilik çerçevesinde sunanlar da bu suça ortak. ‘Mini uçak’ fotoğraflarıyla yeni kapı arayanlar, gazeteciliği ayağa düşürenler. Tek bir nesnel argümana bakmadan, kendi kişisel kaprisleri doğrultusunda tercih yapanların tek dertlerinin siyaset dışı, ülkenin geleceği dışı hesaplar olduğunu bilin lütfen.

Tek kelimeyle yazıklar olsun.”

Haber : Odatv

Reklam

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.