Yandex.Metrica

İGC Onur Üyesi Tarık Dursun K. yaşamını yitirdi

İzmir Gazeteciler Cemiyeti Onur Üyesi, gazeteci, yazar, şair ve sinemacı Tarık Dursun K. (84), İzmir’de tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.

Birbir.net.tr | Hosting'te 1 Numara
Reklam

Bir süredir yaşamını İzmir’in Foça ve Karşıyaka ilçesinde geçiren Tarık Dursun K (Tarık Dursun Kakınç), tedavi gördüğü Alsancak Devlet Hastanesi’nde bugün (11 Ağustos Salı) saat 16.00’da akciğer yetmezliğine vefat etti. Bir süredir parkinson tedavisi gören Tarık Dursun K, dün durumu ağırlaşınca hastaneye kaldırılmıştı.

DİKMEN’DEN BAŞSAĞLIĞI MESAJI

İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Misket Dikmen, Tarık Dursun K.’nın vefatı nedeniyle başsağlığı mesajı yayımladı. Fikret Otyam’dan sonra Türkiye’nin önemli bir değerini daha kaybetmenin üzüntüsünü yaşadıklarını belirten İGC Başkanı Misket Dikmen, şunları söyledi:

“Türkiye çok önemli bir ismi daha yitirmiştir. Geçen Ekim ayında yönetim kurulumuzun oybirliğiyle ‘Onur Üyeliği’ne kabul ettiğimiz Tarık Dursun K.’yı kaybetmenin üzüntüsü içindeyiz. Gönlü İzmir imbatıyla doluydu, yüreği vatan sevdasıyla çarpıyordu. Geride bıraktığı eserler kuşaktan kuşağa okunacak, izlenecek, öğretileri her nesile ışık tutacaktır. Kültür-sanat, edebiyat, müzik, ticaret ve basın dünyasına iz bırakan çok önemli isimler İzmir’den yetişti. Tarık Dursun K. da bu cevherlerden biriydi. İzmir’in bağrından çıkmış, Anadolu’ya ve tüm dünyaya malolmuş Tarık Dursun K.’ya Tanrı’dan rahmet, geride kalan ailesi başta olmak üzere edebiyat, sinema ve basın topluluğumuza başsağlığı dileriz.”

 

TARIK DURSUN K KİMDİR?

Yazar, senarist ve yönetmen Tarık Dursun K.’nın hayatını anlatan “İmbatla Dol Kalbim” adlı bir belgesel çekilmişti. Belgeselde anlatılana göre 6 yaşında babası tarafından terk edilince, Kakınç olan soyadını K. olarak kullanmaya başladı. Yazar bunu, ‘bir özgürlük denemesi’ olarak nitelendiriyordu.

1949 yılında İzmir’de Anadolu gazetesinde sinema eleştirileri yazmaya başladı. Sonra sırasıyla Yeni Gün, Ankara Ulus, Yeni İstanbul ve Vatan gazetelerinde gündelik yazılar yazdı. Pazar Postası ve Akis dergilerinde sinema eleştirileri yazdı. Eleştirmen Ali Gevgilili ile birlikte aylık Yeni Sinema dergisini çıkarttı. Senaryo yazarlığı ve rejisörlük yapmıştır. 1969 yılında Kurul Kitabevi’ni açmış, Milliyet gazetesinde kitap tanıtma yazıları yazmış, Milliyet Yayınları’nı yönetmiştir. 1973 yılında Günümüzde Kitaplar adlı bir dergi çıkarmış, 1975 yılında Koza Yayınları’nın kurucuları arasında yer almıştır.

Sanata 1949 yılında şiirle başlamış, 1951 yılında Cengiz Tuncer ile Devrialem isimli ortak bir şiir kitabı yayımlamıştır. Daha sonra hikâye yazarlığına başlamıştır. Çeşitli ödüller alan Tarık Dursun K. İzmir’de yaşıyordu.

ESERLERİ

Atmacanın Oğlu, Hasangiller , Vezir Düşü, Rızabey Aile Evi, Güzel Avrat Otu, Sevmek Diye Bir Şey, Yabanın Adamları, 36 Kısım Tekmili Birden, Bağrıyanık Ömer ile Güzel Zeynep, Bahriyeli Çocuk, İmbatla Dol Kalbim, Ona Sevdiğimi Söyle, Ömrüm, Ömrüm…, Aşk, Allahaısmarladık, Yaz Öpüşleri, Dulevi, Sümbülteber, Hepsi Hikâye, Rızabey Aile evi, İnsan Kurdu, Sabah Olmasın, Denizin Kanı, Kopuk Takımı, Gün Döndü, Hoşça Kal Küçük, Kayabaşı Uygarlığının Yükselişi ve Birdenbire Çöküşü, Alçaktan Uçan Güvercin, Kurşun Ata Ata Biter, İnsan Kurdu, İyi Geceler Dünya, Bağışla Onları, Ağaçlar Gibi Ayakta, Bizimkisi Zor Zanaat, Alo, Harika Hanım Nasılsınız, Kutup, Sessiz Çığlık, Son Yol – 68′lerin Gözyaşları, Deve Tellal, Pire Berber İken… , İyilikçi Tilki, Bir Küçücük Aslancık Varmış, Yaramaz Kuzu, Hoşça Kal Küçük, Otobüsüm Kalkıyor!.., Kerem’i Kimse İstemiyor, Güzel Uykular Alara: Çocuklara Her Gece Bir Masal, Benim Dedem Bir Tane, Bir Varmış Bir Yokmuş Memleketin Birinde…, Az Gittik, Uz Gittik, Dere Tepe Düz Gittik, Kırmızı Otobüs, Tekerlemeler, Bilmeceler, Pıtır’ın Masalları

 

ALDIĞI ÖDÜLLER:

1961 Türk Dil Kurumu Hikâye Ödülü (Güzel Avrat Otu)

1967 Sait Faik Hikâye Armağanı (Yabanın Adamları)

1984 Orhan Kemal Roman Armağanı (Kurşun Ata Ata Biter)

1985 Sait Faik Hikâye Armağanı (Ona Sevdiğimi Söyle)

1987 Türkiye İş Bankası Büyük Edebiyat Ödülü (Ömrüm Ömrüm)

1991 Yunus Nadi Roman Armağanı (Ağaçlar Gibi Ayakta)

2006 Sedat Simavi Edebiyat Ödülü (Hepsi Hikâye)

Etiketler: /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, büyük harf ve kişi ve kurumları rencide edici yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Önceki yazıyı okuyun:
sondakikaa
Teröristler İzmir’de dehşet saçtı

İZMİR'in Buca İlçesinde yüzü maskeli 4 saldırgan Buca'yı karıştırdı.

Kapat