Yandex.Metrica

Gaziemir’in evlerinde şenlik heyecanı

Birbir.net.tr | Hosting'te 1 Numara
Reklam

Bu yıl 18.’si düzenlenecek Gaziemir Ulusal ve Uluslararası Çocuk Şenliği’ne 9 ülke ile Sinop’tan katılacak 250 çocuğu misafir edecek aileler heyecanla bekliyor. Misafir ağırlamanın telaşıyla hazırlıklarını tamamlayan ailelere, yeni arkadaşlar kazanacak çocukların heyecanı eşlik ediyor.

 

Bu yıl 20-26 Nisan tarihleri arasında 18.’si düzenlenecek Gaziemir Ulusal ve Uluslararası Çocuk Şenliği’ne Azerbaycan, Bulgaristan, Bosna-Hersek, Litvanya, Çin Halk Cumhuriyeti, Romanya, Rusya, KKTC, Makedonya ile yurdumuzdan Sinop-Boyabat’tan çocuklar katılacak. Kente gelen çocukları şenlik boyunca evlerinde ağırlayacak Gaziemirli aileler günler önce başladıkları hazırladıklarını tamamladı, heyecanla çocukları beklemeye koyuldu. Yabancı çocukları konuk etmenin heyecanını yaşayan aileler, bir yandan da konuk edecekleri çocukların dilleri ve kültürlerini araştırıyorlar. Aileler, misafir edecekleri çocukların yeme-içme kültürü, yaşam tarzları, gelenek-görenekleri hakkında bilgi topluyor. Farklı kültürlerden dostluklar kurmanın heyecanını yaşayan çocuklar ise sabırsızlıklı beklemeye koyuldu.

 

Çocukların odaları hazır
Geçen yıl Rusya ve Romanya’dan ikişer çocuğu konuk eden Nadire-Mehmet Dişbudak çifti bu yılda aynı ülkelerden ikişer çocuk ağırlayacak. İkinci kez yabancı çocukları konuk edecek aile, ilk yıl edindikleri tecrübeler ışığında hazırlıklarını sürdürüyor. Anne Nadire Dişbudak, konuk edecekleri çocukların ülkelerinin yemeklerini ve dillerini internetten araştırırken, baba Mehmet Dişbudak ise çocukların aileleriyle rahat iletişim kurmaları için evlerine görüntülü konuşma sistemi kurduklarını söylüyor. Çocuklarının farklı kültürlerden arkadaşlıklar edinmelerinin kendilerini mutlu ettiğini söyleyen anne-baba “Çocuklar gittiklerinde onlardan ayrılmak çok zor oluyor. Evdeki yokluklarına uzun süre alışamıyoruz. Vedalaşırken onlarda, bizlerde ağladık” diyor. Kendiside gitme şansı bulduğu Rusya’dan getirilen hediyelere gözü gibi bakan ve kardeşi Arda ile paylaştığı odasını misafir çocukları ağırlamak üzere hazırlayan Efecan, “Bir an önce gelin” diye seslendi.

 

İzinlerini şenliğe göre ayarlıyor

Bugüne kadar Bulgaristan, Romanya, Litvanya’dan şenliğe katılan çocukları konuk eden Elif-Türker Şentürk çifti 15 yıldır evlerinde çocuk ağırlıyor. Ailenin çocuk almaya başladıklarında 3 yaşında olan, bugün 18 yaşında olan çocukları Anıl, annesiyle birlikte, ağırlayacakları Litvanyalı çocuğun kültürü hakkında araştırmalar yapıyor. Litvanya kültürünü ve yemeklerini internetten araştıran Anıl, bu bilgileri annesine aktarıp, misafire özel yemekler hazırlıyorlar. 15. Kez yabancı çocuk konuk etmenin heyecanın yaşayan ve çocukları misafir edebilmek için yıllık izinlerini şenliğe göre ayarlayan baba Türker Şentürk ise, “Gelişleri güzel ama gidişleri çok zor oluyor. Sürekli misafir ettiğim Bulgaristanlı çocuğun otobüsten iner inmez ‘baba’ diye boynuma atlamasını unutamıyorum” diyor.

 

Önce konuk oldu, şimdi konuk ediyor

Belediyenin halk dansları zeybek ekibiyle Rusya’ya giden 12 yaşındaki Ege, daha sonra ailesiyle birlikte şenliğe katılan çocukları ağırlamaya başlıyor. Bahar-Hasan Karabağ çifti, çocuklarının Volgograd kentinin kurtuluş günü kutlamalarına katıldığında konuk olduğu ailenin çocuklarını ağırlayarak çocuk almaya başladı. Misafir ettikleri Rus çocuğun ailesiyle iletişimlerinin halen devam ettiğini söyleyen Kahyaoğlu ailesi “Bu yıl yine Rusya’dan çocuk ağırlayacağız. Misafirimize özel hazırlıklarımızı tamamladık. Oğlumuz Ege ile birlikte internetten araştırma yapıyor, Rusça öğreniyoruz” dedi. Rusya’dan kendisine getirilen hediyeleri gösteren ve balkonlarına Türkiye ile Rusya bayrağı asan Ege ise, sabırsızlıkla gelecek çocukların yollarını gözlüyor.

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, büyük harf ve kişi ve kurumları rencide edici yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Önceki yazıyı okuyun:
canakkale3
Çanakkale’de duygu seli

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Cevizli ve Bergama EBSO Dereköy Ortaokulu öğrencileri, ulusumuzun doğuşunu simgeleyen ve Ulu Önder Mustafa Kemal...

Kapat