Yandex.Metrica

CHP’Lİ BAYIR ÖZELLEŞTİRMEDE YANDAŞ’A PEŞKEŞİN DURMASI ve ELDE EDİLEN GELİRİN YARISININ, O İLDE KULLANILMASI İÇİN KANUN TEKLİFİ VERDİ

CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, Akp iktidarında, Özelleştirme yoluyla peşkeş çekilerek elde edilen gelirlerin %50′sinin, satışının yapıldığı ilde, kamu yatırımlarına harcanması önerisiyle, ”Özelleştirme Uygulamaları Kanun’’’un da değişiklik yapılması için, TBMM’ye Kanun Teklifi verdi.

Birbir.net.tr | Hosting'te 1 Numara
Reklam

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

4046 Sayılı Özelleştirme Uygulamaları Kanun’nda değişiklik yapılması hakkındaki kanun teklifim gerekçesiyle birlikte ekte bilgilerinize arz olunur.

 

 

Tacettin BAYIR

İzmir Milletvekilii

 

 

GEREKÇE

 

AKP iktidara geldiği 2003 yılından bu güne tüm sermaye kesimlerini kendine bağlayacak güçlü bir araç keşfetmişti: Özelleştirme. Özelleştirme İdaresi eliyle yapılan özelleştirme satışları sonucunda büyük bir iç ve dış sermaye grubu iktidardaki hükümete bağımlı hale gelmiştir. Özelleştirme rakamları bunu daha net açıklayacaktır. 1986-2003 tarihleri arasındaki 17 yıllık döneminde 8,2 milyar dolarlık özelleştirme gerçekleşmiştir. Buna karşın, AKP’nin yönettiği 2004-Temmuz 2015 tarihleri arasındaki 11 yıllık dönemde ise 58,6 milyar dolarlık varlıklarımızın özelleştirme yoluyla satışı gerçekleşmiştir. Bugün itibariyle Türkiye’de toplam 66 milyar dolarlık bir özelleştirme yapılmıştır. Düşünebiliyor musunuz ne kadar gözü kara bir özelleştirme politikası izlenmiş ki ülkedeki toplam özeleştirmenin % 88,7 si tek bir parti hükümetleri döneminde yapılmıştır.

 

Sanayinin gerekleri, ulusal çıkarlar, istihdam öncelikleri ve çalışanların hakları gözetilmeden en kârlı ve stratejik kuruluşlar elden çıkartılmıştır. Özelleştirme gelirlerinin bütçe açıklarına yama yapılması ve özelleştirmeye bağlı yabancı sermaye girişlerinin ekonominin cari açıklarını finanse etme etkisi çok sürmediğinden, yeni gelir arayışları öne çıkmaya başlamıştır. Sağlık, eğitim gibi temel kamu hizmetleri ile su ve toprakların, ulaşım, yeraltı zenginliklerinin de özelleştirilmesi uygulanmasına geçilmiştir.

 

AKP döneminde veya tüm süreçte yapılan özelleştirme rakamları, ne kadar büyük olarak gözükseler de, satılan tesis ve taşınmazların gerçek değerlerinin çok altında satış işlemleri yapıldığı için, büyük kamu zararı oluşmuştur.

 

Bir bakalım bu peşkeş uygulamasından elde edilen gelirler nerelerde kullanılmaktadır. Özelleştirme idaresini resmi verilerine göre toplam kaynak kullanımı kaleminde en büyük payı 42,2 milyar dolarla hazineye aktarımlar almaktadır. Yani sağlanan kaynakların % 63,6 hazine’nin iç ve dış borç ödemelerinde kullanılmıştır. İktidardaki partinin yanlış mali politikalarının açığını kapatmak için üretim, istihdam ve stratejik konumdaki işletme ve varlıklarımız satılmıştır. Hiç değilse yanlışın neresinden dönülse kardır mantığıyla bakıldığında sonuç şu olmalıdır. Elde edilen özelleştirme gelirlerinin bir kısmı özelleştirme uygulamasının yapıldığı illerdeki ihtiyaçlar doğrultusunda kullanılmalıdır.

Gerçekleştirilen özelleştirme uygulamaları kapsamında kapatılan birçok kamu kurum ve kuruluşlarına ait tesislerin ve arazilerin dışında, enerji üretimi yapan ve geçmişte sanayi tesisi olarak kullanılan birçok cumhuriyet mirası işletmeye ait alanlarında satışı pervasızca yapılmıştır.

 

Örneğin İzmir’de büyük çoğunluğu AKP hükümetlerince gerçekleştirilen özelleştirmeler sonucu merkezi idarenin kasasına toplam 6 milyar 124 milyon 752 bin 493 TL ( 4 milyar 373 milyon 286 bin 295 dolar) girerken, bu rakamın karşılığını ya da bir kısmını iline yatırım olarak alamamıştır. 2004 yılından bu yana İzmir’de devlet eliyle açılan herhangi bir fabrika, üretim tesisi ya da işletme bulunmazken, kamunun satışlara karşılık gelir elde edebileceği ve istihdam yaratacak devlet projeleri ve yatırımlar hayata geçirilmemiştir. Sadece İzmir değil bu rakamın çok çok üzerinde özelleştirme uygulamaları yapılan, istihdam ve yatırım olarak mağdur edilen iller ve vatandaşlarımız vardır.
Özelleştirmeler yoluyla sermayeye aktarılan illerdeki kamu değerleri halkın birikimiyle oluşturulmuş ve halka ait olan varlıklardır. Özelleştirme yapılarak mağdur edilen illerdeki yatırım, istihdamın ve sosyal gelişmişliğin artmasını tek yolu, bu illere kaynak sağlanmasından geçmektedir. İşte bu amaçla özelleştirme yoluyla elde edilen gelirlerin % 50 sinin ilgili özelleştirmenin yapıldığı ilin kamu yatırımlarına harcanması için bu kanun teklifini veriyoruz.

 

 

ÖZELLEŞTİRME UYGULAMALARI HAKKINDA KANUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ

 

MADDE 1- 24/11/1994 tarihli ve 4046 sayılı Özelleştirme Uygulamaları Hakkında Kanunun 10 uncu maddesinin birinci fıkrasının sonuna aşağıdaki cümle eklenmiştir.

“Şu kadar ki, özelleştirilen kuruluşların özelleştirme gelirlerinin yarısı, sınırları içinde bulundukları illerin yatırım projelerinde kullanılmak üzere ilgili kurum bütçelerine tahsis edilir.

MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer

MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, büyük harf ve kişi ve kurumları rencide edici yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Önceki yazıyı okuyun:
sondakikaa
CHP’den son dakika seçim açıklaması

CHP'den son dakika seçim açıklaması geldi! Eğer HDP seçim hükümetinde yer almazsa biz de yer almayız.

Kapat