Yandex.Metrica

CHP İzmir Milletvekili Adayları Belli Oldu

Birbir.net.tr | Hosting'te 1 Numara
Reklam

CHP’nin İzmir kontenjan adayları kesinleşti. İşte CHP PM’den İzmir kontenjan adaylığı için sızan ilk isimler…

 

CHP Parti Meclisi Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında Ankara’da CHP Genel Merkezi’nde toplandı. CHP Parti Meclisi’nin toplantısına başlar başlamaz ara verildi. Toplantı aranın ardından tekrar başladı. Daha önce önseçimle kontenjanlar hariç milletvekillerinin belirlendiği İzmir’de 1. ve 2. Bölgede CHP PM’den ilk edinilen bilgiye göre; kontenjan adaylarının isimleri belli oldu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, önseçimler sonrası milletvekili adaylığı için kontenjan listesi üzerindeki çalışmalarını Parti Meclisi’ne sundu. PM’de Kılıçdaroğlu’nun tespit ettiği 188 isim için oylama yapılacak. İstanbul’da 14, Ankara’da 6, İzmir’de 6, Aydın’da 1, Antalya’da 1 kişilik kontenjan ayrıldı. MYK üyeleri dahil PM üyelerinden 13′ü ön seçime girdi, 7′si ön seçimden seçilebilir sıralardan aday listesine girdi. 10 PM üyesinin de adaylık başvurusu yapmadı. Kığlıçdaroğlu’nun listesini onaylatmak için 31 PM üyesinin desteğini alması yeterli olacak. Kurultay’dan sonraki en yüksek karar organı olan PM toplantısında Kılıçdaroğlu’nun kısa bir konuşma yapması bekleniyor. Ardından liste belirleme çalışmalarına geçilecek. Sinevizyonda alfabatik sıraya göre illerdeki isimler açıklanacak ve PM üyelerinin oylamasına sunulacak, itirazlar değerlendirecek.

BİLGİ SIZMASINA KARŞI GENİŞ GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ALINDI

Oylama öncesi partide, bilgi sızmaması için güvenlik önlemleri artırıldı. PM toplantısı nedeniyle CHP Genel Merkezine ziyaretçi yasağı kararı alındı. Basın mensupları ise yönetim katlarına çıkış yapamayacak. Dışarıya bilgi sızmasını önlemek için telefonla iletişimi engelleyen jammerler devreye sokuldu. PM Toplantısının yapıldığı salonunda sinyal kesici jammer çalıştırılırken; parti görevlileri ile gazetecilerin kullandığı internet erişimi de geçici bir süre kapatıldı.

İşte CHP İzmir Milletvekili adayları

1. BÖLGE

1- Zeynep Altıok (Kontenjan)
2- Musa Çam
3- Tuncay Özkan (Kontenjan)
4- Tacettin Bayır
5- Özcan Purçu (Kontenjan)
6- Ali Yiğit
7- Murat Bakan
8- Muhsin Kurt
9- Ali Hıdır Uludağ
10- Ednan Arslan
11- Sabri Ergül
12- Sevda Erdan Kılıç
13- Turgay Bozoğlu

2. BÖLGE

1- Selin Sayek Böke (Kontenjan)
2- Kemal Kılıçdaroğlu
3- Zekeriya Temizel (Kontenjan)
4- Mustafa Balbay
5- Aytun Çıray (Kontenjan)
6-Atilla Sertel
7- Kamil Okyay Sındır
8- Ali Engin
9- Hüseyin Sezer
10- Ülkümen Rodoplu
11- Ali Kemal Elitaş
12- Taha Okan
13- Nurgül Uçar

-Kaynak EGE HABER
Zeynep Altıok Akatlı
İzmir listesinde en büyük sürpriz Zeynep Altıok Akatlı… Madımak Katliamı’ndan ağır yaralı çıkan ancak komada yaşam savaşını kaybeden İzmirli şair Melih Altıok’un kızı olan Zeynep Altıok Akatlı İzmir 1.Bölge 1.Sıra adayı oldu.

Zeynep Altıok Akatlı, 1968 yılında Ankara’da doğdu. Felsefeci Füsun Akatlı ile Şair Metin Altıok’un kızı. İstanbul Üniversitesi Sosyal Antropoloji Bölümü’nü bitirdi. İletişimciliği meslek olarak seçti. 19 yıl çokuluslu reklam ajanslarında müşteri ilişkileri koordinatörlüğü, grup yöneticiliği yaptı. Kariyerini profesyonel iletişim danışmanı olarak sürdürüyor.

1993 yılında Madımak Katliamı’nda babası Metin Altıok’u yitirdikten sonra, bu acının ardından şairi ve Sivas utancını unutturmamak için yazdığı yazıları, denemeleri, yaptığı kültür ve sanat söyleşilerini çeşitli gazete ve dergilerde yayımladı. Ayrıca bunları ilk yapıtı olarak Yıldız İzi adıyla bir kitapta topladı. Babası Metin Altıok için hazırladığı Gölgesi Yıldız Dolu adlı ‘Armağan kitap’ 2003’te basıldı, 2013’te de katliamın 20.yılı nedeniyle güncellenmiş biçimiyle Doğan Kitap’tan çıktı. Babasının ona yazdığı mektupları Metin Altıok’tan Zeynep’e Mektuplar (Kırmızı Kedi Ya.) adıyla kitaplaştırdı. Öte yandan STK’lar yanı sıra, siyasal alanda da sorumluluk üstlenip 2012’de CHP İstanbul İl Başkan Yardımcılığına, 2014’te de CHP Parti Meclisi üyeliğine seçildi. Toplumsal Bellek Platformu, SODEV, ÇYDD, Barış İçin Kadın Girişimi üyesi; Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı, Nazım Hikmet Vakfı ile Ülke Politikaları Vakfı yönetim kurulu üyesi…

Tuncay Özkan
(Ankara) PM Üyesi Gazeteci yazar Tuncay Özkan’a, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu tarafından bizzat İzmir işaret edilmişti. İzmir’den başvuru yapan Özkan, eşinin ailesinin yaşadığı Yeşilyurt semtinde geçtiğimiz günlerde ev bile bakmıştı.Cumhuriyet mitinglerinin düzenleyicilerinden olan Özkan, 12 Eylül 2007 tarihinde Biz Kaç Kişiyiz hareketini başlattı. Platform, 7 ay içerisinde 1 milyon 300 bin kişilik bir topluluk haline geldi. 2011 genel seçimlerinde İstanbul 1. bölgeden bağımsız milletvekili adayı oldu ancak seçilemedi.Tuncay Özkan, 23 Eylül 2008’de Ergenekon soruşturması çerçevesinde gözaltına alındı ve daha sonra tutuklandı. 5 seneye yakin sure boyunca Silivri Cezaevinde bulunan Özkan, Ergenekon üyeliği nedeniyle 5 Agustos 2013 günü Silivri’de yapılan yargılamada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.10 Mart 2014 tarihinde mahkeme kararıyla tahliye edildi.

Özcan Purçu
(Aydın) Sökeli olan Purçu, 2011 seçimlerinde İzmir’de birinci bölgede 11’inci sıradan aday gösterilmişti. 37 yaşında ve bir çocuk sahibi olan Purçu 2005′den beri Avrupa Romanlar ve Göçebeler Forumu Türkiye temsilcisi. Roman Hakları Forumu (ROMFO) yönetim kurulu üyesi.

Selin Sayek Böke
(Ankara) CHP’nin Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Böke yaptığı bilimsel çalışmalar birçok uluslararası ve ulusal endeksli dergide ve kitaplarda bölüm olarak yayınlandı. 43 yaşındaki Böke, “Uluslararası iktisat alanında doğrudan yabancı yatırımların etkileri ve belirleyicileri konularındaki uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları” nedeniyle 2010 yılında TÜBİTAK Teşvik Ödülü aldı. Evli ve iki çocuk annesi olan Böke, eski Başbakan Tansu Çiller’e benzetiliyor.

Zekeriya Temizel
(Tokat) Eski Maliye Bakanı Temizel’nin önümüzdeki süreçte partinin ekonomi politikalarına yön vereceği dile getiriliyor. 67 yaşındaki Temizel, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu. 18 Nisan 1999 seçimlerinde DSP’den İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olan Temizel seçilememişti. Temizel, 31 Mart 2000 tarihinde Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’na atanmış, 4 Mart 2001 tarihinde bu görevinden istifa etmişti. 6 Eylül 2014 tarihinde CHP’den PM üyeliğine seçildi. Evli ve iki çocuğu olan Temizel, Fransızca ve Almanca biliyor. Temizel aktif siyasetin ardından Aydın’ın Söke İlçesi’nde ilaç ve kozmetikte kullanılan uçucu yağ üretimi yapıyor.

Aytun Çıray
(İzmir) 2011 seçimlerinde de İzmir 2’inci Bölge 5’inci sıradan milletvekili seçilen Çıray, 1957 Bayındır doğumlu. İç hastalıkları uzmanı olan Çıray, Sağlık Bakanlığı’nda dört yıl müsteşarlık yaptı.

Etiketler: / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, büyük harf ve kişi ve kurumları rencide edici yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Önceki yazıyı okuyun:
DSC_0800
Sıfır işgaliye uyarısı

Aydın Büyük Şehir Belediyesi Zabıta Daire başkanlığı ekipleri ile Kuşadası Belediyesi Zabıta ekipleri çarşı esnafını dolaşarak sıfır işgaliye konusunda taviz...

Kapat