Reklam
Reklam Yandex.Metrica
Reklam

Çepni: Biz insanlar doğanın efendisi değiliz

Çepni: Biz insanlar doğanın efendisi değiliz
  • Yayınlanma Tarihi: 22.06.2018
Birbir.net.tr | Hosting'te 1 Numara
HDP İzmir Ekoloji Komisyonu, İzmir’deki ekoloji sorunlarına dikkat çekerek, “Biz insanlar bu doğanın efendisi değiliz, doğa bizim sömürüp yok edeceğimiz bir kaynak değildir” dedi.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Örgütü Ekoloji Komisyonu, küresel iklim krizine ve İzmir’deki ekolojik sorunlara ilişkin basın toplantısı düzenledi. Ekoloji Komisyon adına basın metnini HDP İzmir 2. Bölge milletvekili adayı Murat Çepni okudu.
‘Efemçukurunun verdiği zarar engellenmeli’
Açıklamada, Türkiye’de uygulanan ekonomik kalkınma, büyüme politikalarının İzmir’in ekosisteminde, kentsel, toplumsal, ekonomik ve kültürel yapısında bozulmalara neden olduğu belirtilirken ekolojik ve doğal yaşam alanları birkaç şirkete peşkeş çekilerek talancı, yağmacı, rantçı politikalar, ekolojik ve toplumsal yıkımlara neden olduğu dile getirildi. Siyasi iktidarın 16 yıllık döneminde demokrasiyi ortadan kaldırmanın yanı sıra temiz bir çevreden, güvenilir bir gıdaya ve temiz bir suya erişim haklarını da ortadan kaldırdığı belirtilen açıklamada, İzmir’de Efemçukuru’nda altın madeninin İzmir’in içme ve kullanma sularına ağır metaller nedeniyle vermiş olduğu ekolojik zararın derhal durdurulması gerektiğinin altı çizildi.
‘Doğa hakkı insan hakkından ve çıkarından üstündür’
HDP’nin Türkiye’deki ve İzmir’deki çevre sorunlarının farkında olduğunu ve bu konuda çözümler ürettiğine işaret edilen açıklamada, HDP’nin kentlerin doğasızlaştırılmasına, kenti yağmalayan kentsel dönüşüm projelerine, tarihi, kültürel varlıkların ve kamusal alanların gasp edilmesine, sermayenin tüm yıkıcı kır ve kent politikaları ile çevresel hizmetlerin özelleştirilmesine ve piyasalaştırılmasına karşı mücadeleyi sürdürdüğü ifade edildi.
Açıklamada şunlara yer verildi: “Biz anayasaların ilk maddesinin doğa hakkı insan hakkından ve çıkarından üstündür, olmasını savunuyoruz. Çünkü biz insanlar bu doğanın efendisi değiliz, doğa bizim sömürüp yok edeceğimiz bir kaynak değildir. Çünkü her geçen gün milyonlarca insanı ve canlı türünü yok oluşla karşı karşıya bırakan küresel iklim krizine karşı mücadele başka türlü verilemez. HDP geçmiş dönemde olduğu gibi bu dönemde de ekoloji hareketlerinin hem Meclis çatısı altında hem de yerellerde en güçlü destekçisi ve ortağı olacaktır. Bunu tüm Türkiye’de, Ege Bölgesi’nde ve özellikle de İzmir’de gerçekleştirmek için halkımızın desteğini istemekte, ‘Bir oy Demirtaş’a bir oy HDP’ye’ demekteyiz.”
Reklam

Etiketler: / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.