Yandex.Metrica

Bayraklı’da Efeler kıyasıya yarıştı

Birbir.net.tr | Hosting'te 1 Numara
Reklam

Bayraklı Belediyesi ve Türkiye Halk Oyunları Federasyonu işbirliği ile düzenlenen Zeybekler Grup Yarışması Mustafa Kemal Atatürk Spor Salonu’nda Türkiye’nin dört bir yanından gelen 37 ekip ve 800 sporcunun katılımı ile gerçekleşti.

Bayraklı’da zeybek coşkusu yaşandı. Türkiye’nin farklı illerinden gelen gruplar hünerlerini Bayraklı Belediyesi tarafından yapımım tamamlanan Mustafa Kemal Atatürk Spor Salonu’nda gösterdi. Yarışmaları Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, eşi Bahriye Karabağ, CHP Bayraklı İlçe Başkanı Cemallettin Alper, Yatağan Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık, belediye meclis üyeleri, Türkiye Halk Oyunları Federasyon yetkilileri izledi.

GELENEKSEL HALE GETİRİYORUZ

Geçtiğimiz Cumhuriyet Bayramı’nda Smyrna Meydanı’nda 1923 gönüllünün aynı anda zeybek oynayıp 1923 rakamını oluşturduğunu hatırlatan Başkan Karabağ, “Muhteşem bir organizasyon oldu. Zeybekleri tüm Türkiye ve dünya izledi. Bunu Bayraklı’ da geleneksel hale getiriyoruz. Zeybekler grup yarışmasını bundan sonra hep burada yapalım. Sevgili Atatürk’ün ölmeden önceki Bursa balosunda oynadığı son oyun ‘Zeybek’ oyunuydu. Atatürk’ü unutturmayacağız, Türk bayrağını unutturmayacağız, Cumhuriyeti yıktırmayacağız” diye konuştu.Minikler, yıldızlar, gençler ve büyükler kategorisinde düzenlemeni ve düzenlemesiz yapılan yarışmalarında dereceye giren takımlara Başkan Karabağ ve federasyon yetkileri tarafından kupaları takdim edildi.

DERECEYE GİRENLER

Minikler Geleneksel Düzenlenmesiz dalda Menemen Kültür Spor Kulübü birinci, Muğla Mufad Gençlik Spor Kulübü ikinci, Denizli Buldan Belediyesi Gençlik Spor üçüncü oldu.

Minikler Geleneksel Düzenlenmeli Dalda İzmir ili Border Gençlik Spor Kulübü birinci, Denizli Buldan Belediyesi Gençlik Spor Kulübü ikinci, Kocaeli Gölcük Belediyesi Gençlik Spor Kulübü üçüncülüğü elde etti. Yıldızlar Geleneksel Düzenlenmeli dalda, Ortakent Yahşi Gençlik Spor Kulübü birinci, Denizli Destan Gençlik Spor Kulübü ikinci, Ankara Etimesgut Gençlik Spor Kulübü üçüncü oldu. Yıldızlar Geleneksel Düzenlenmezsiz Aliağa Belediyesi Helvacılık Gençlik Spor Kulübü birinci, Karşıyaka Hürriyet Spor Kulübü ikinciliği elde etti.

Gençler Geleneksel Düzenlemesiz dalda Muğla Yatağan Ahisinan Folklor Araş. G.S.K 88.80 puanla birinci oldu. İkinciliği 84.80 puanla İzmir Yalı Dans GSK, üçüncülüğü de 83.20 puanla Manisa Turgutlu Belediye Spor elde etti. Gençler Geleneksel Düzenlemeli dalda birinciliği 90.00 puanla Aydın Kuşadası Elifname GSK, ikinciliği Muğla Bodrum Ortakent Yahşi GSK.88.40 puanla, üçüncülüğü Tekirdağ Çerkezköy End.Mes.Lisesi Spor 78.60 puanla kazandı. Büyükler Geleneksel Düzenlemeli dalda birinciliği İzmir Balçova Belediye EFEM GSK. 92.60 puanla alırken, ikinciliği 90.20 puanla İstanbul Beşiktaş Belediye Oyun GSK, üçüncülüğü de 89.60 puanla Ankara Büyükşehir Bld. FOMGET GSK elde etti.

THOF İzmir Zeybekler Grup Yarışmasında Muğla Kulüpleri 2 birincilik, 1 ikincilik ve 1 üçüncülük kazandı. Yıldızlar Geleneksel Düzenlemeli dalda Bodrum Ortakent Yahşi GSK ve Gençler Geleneksel Düzenlemesiz dal da Yatağan Ahi Sinan Folklor Araştırma GSK. Grup birincisi olarak Türkiye finallerine gitmeye hak kazandı. Gençler Geleneksel Düzenlemeli dalda Bodrum Ortakent Yahşi GSK ikinciliği, Büyükler Geleneksel Düzenlemesiz dalda MUFAD GSK üçüncü oldu.

Etiketler: / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, büyük harf ve kişi ve kurumları rencide edici yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Önceki yazıyı okuyun:
unnamed
Sabah sporu çok sevildi

Her yaşta sporu ve sporcuyu desteklemek için çalışmalar yürüten Karşıyaka Belediyesi, sabah sporunu sahile getirdi. 3 eğitici personel eşliğinde haftanın...

Kapat