Ahmet Çelik’ten Davulculara Uygulanan Yasağa Tepki

Ahmet Çelik’ten Davulculara Uygulanan Yasağa Tepki
  • Yayınlanma Tarihi: 11.04.2021
Birbir.net.tr | Hosting'te 1 Numara

İyi Parti Şehzadeler İlçe Başkanı Ahmet Çelik’ten Davulculara Uygulanan Yasağa Tepki
Pandemi sürecinden en çok etkilenen meslek gruplarından biri de düğün ve sünnet törenlerinin vazgeçilmezi olan davulcularımız oldu.  Zor günler geçiren davulcularımıza bir darbe de belediye ve kaymakamlıklar vurdu. On bir ayın sultanı olan Ramazan ayının, sahur vaktinin geldiğini bildiren davulcularımızın Şehzadeler Belediyesi ve Yunus Emre Belediyesi’nin ve kaymakamlıklarının aldığı kararla bu ay davul çalması yasaklandı. Çevre ilçelerdeki belediyelerin konuya hassas yaklaşarak böyle bir yasağa yer vermemesi de dikkat çekti.
İyi Parti Şehzadeler İlçe Başkanı Ahmet Çelik, tıklım tıklım dolu Ak Parti kongrelerindeki risk göz önüne alındığında, hastanelerdeki doluluk oranlarına bakıldığında; açık alanda, yalnız çalışacak olan davulcularımıza gelen çalışma yasağının anlaşılır olmaktan oldukça uzak olduğunu belirtti. Davulcularımız pandemi döneminde haklı olarak alınan kararlar bağlamında düğün, sünnet vb etkinlikler sayesinde para kazanmaktan zaten vazgeçmişti. Ancak Çelik, tek umudu Ramazan ayında davul çalarak para kazanmak olan insanlar şimdi haksız olarak mağdur edildiğine dikkat çekti. Bu kararı alan ilçe belediyelerinin, kaymakamlıkların bir an önce bu karardan dönmesi gerektiğini mümkün olan her mecrada dile getirmeliyiz.
Geçtiğimiz günlerde il/ilçe Hıfzıssıhha Kurullarının, özellikle kaymakamların yerel yöneticilerle   (belediyeler dahil) beraber vereceği kararlar doğrultusunda riayet edecekleri hususlar genelgede belirtildi. Karara göre Ramazan davulcularının bahşiş almak adına evleri ziyareti, kapı zili çalmak gibi bulaş riski oluşturabilecek davranışlarını önleyebilmek için davulcuların faaliyetleri sonucu alacakları bahşişlerin tek tek vatandaşlar/haneler yerine toplu olarak yerel imkanlarla sağlanması esas olacak. Aksi takdirde ramazan davulcularının tek tek vatandaşlardan bahşiş toplamasına müsaade edilmeyecek ve faaliyetlerine izin verilmeyecek.
Ramazanın tüm İslam aleminde olduğu gibi Türkiye’de de yetim ve öksüzlerin gözetildiği, muhtaç ve kimsesizlerin kollandığı, yardımlaşma ve dayanışmanın en güzel biçimde yaşandığı, milli ve manevi duyguların ise yoğun bir şekilde tezahür ettiği kutsal aylardan biri olduğu aktarılan genelgeye göre, koronavirüs ile mücadele kapsamında bugüne kadar alınan tedbirin sürdürülmesi planlanıyor. Son olarak İlçe Başkanı Ahmet Çelik planlar doğrultusunda alınan kararların tekrar gözden geçirilmesi için çağrısını yineledi. Tek umudu Ramazan ayında davul çalarak para kazanmak olan insanlar adına yasak kararı alan ilçe belediyeleri ve kaymakamlıkların bir an önce bu karardan dönmesi gerektiğini iletti.

Haber: Umut DENİZ

Etiketler: / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.