Yandex.Metrica

Zeytin ve zeytinyağ üreticisi “Egeli” Tarım Bakanı istedi

Birbir.net.tr | Hosting'te 1 Numara
Reklam
Akhisar Ticaret Borsası Başkanı Alper Alhat, Ege’nin tarımda Türkiye’nin can damarı olduğunu belirterek, “Önümüz seçim ve biz Tarım Bakanı’nın ‘Egeli’ olmasını istiyoruz” dedi. 
Akhisar Ticaret Borsası tarafından 5. Zeytin, Zeytinyağı ve Teknolojileri Fuarı’nda (Olivtech 2015) açılan stand ziyaretçilerden büyük ilgi gördü. Fuar sonrasında düzenlenen gecede gazetecilerle biraraya gelen Alper Alhat, 2013-14 döneminde 7.8 TL’den işlem gören zeytinyağının litre fiyatı 2015 Nisan ayında 12.5 TL’ye ulaşmasını değerlendirdi. Zeytinyağının fiyat değişikliğinden hem olumlu hem olumsuz etkilenenler olmasının normal olduğuna dikkat çeken Alhat, bu durumdan üreticinin ve stok yapanların memnun olduğunu ifade ederek “Ancak bunu dengeye oturtmak lazım. Arzda bir düşüş sözkonusu değil. İhracat ise kan kaybediyor. Bu gelecekte sorun yaratır. Destekleme programları ile bu sorunun düzeleceğine inanıyoruz” dedi.
Fiyatların yüksekliğinin insanları alternatif ürünlere yönelmesine teşvik ettiği görüşü olduğunu fakat yıllardır zeytinyağı kullanan birinin kesinlikle bundan vazgeçmediğini söyleyen Alhat, tağşiş eleştrilerine yönelik de “Herkes tağşiş var diyor ama üretim izni olan hiçbir üründe bu yok. Bu tür eleştiriler güveni azaltıyor” diye konuştu.
TARIM BAKANI EGELİ OLSUN
Türkiye’nin toplam tarım cirosunun yüzde 70′inin Manisa ovasından sağlandığını, Aydın, Muğla, Balıkesir, Denizli ve Uşak’ın tarımda Türkiye’yi sırtlayan kentler olduğunu söleyen Alhat, “Ege Bölgesi, Türk tarımın kalbi. Bu topraklarda yetişen yalnızca bu ülkeyi değil, dünyanın da gıda ihtiyacını karşılıyor. Dolayısıyla Ege’nin içinden çıkan bir kişinin tarım bakanı olmasını istiyoruz. Biz Egeli Tarım Bakanı istiyoruz. Üstelik artık bu olmazsa olmazımız. Ege’nin bu konuyla ilgili kesinlikle lobi yapması lazım” dedi.
YENİ NESİLE ÖZEL ZEYTİN
Sofralık zeytin tüketiminde azalma olduğunu, yeni nesilin zeytin yemediğini belirten Alper Alhat, “Sofralarda yeni nesil kahvaltılık ürünler varken, çocuklar neden tuzlu zeytin yesin? Biz çocukların sevebileceği, tuzuz, inovatif şekilde ürünler üretiyoruz. Sektör zamana ayak uydurmalı. Herkes yeni nesli düşünmeli. Biz onlar için özel zeytin hazırlıyoruz” dedi.
KAYITDIŞI ÖNLENSİN
Türkiye’de 1 milyon kişinin zeytincilikle geçimini sağladığını, 7 yıl önce 700 gram olan iç tüketimin, 2 kilograma çıktığını söyleyen Alper Alhat, zeytin ve zeytinyağının iki farklı sektör olduğunun artık bilinmesi gerektiğini söyledi. Ahlat, “Zeytinde prim yok ama zeytinyağının var. Zeytinin kaydı yok ama zeytinyağının var. Kayıt dışını toparladığımız an, doğru planlamayla yerimizi daha da güçlendireceğiz” dedi.
Akhisar’ın zeytin ve zeytinyağında gördüğü ilginin giderek arttığını kamuoyunda bilinen isimlerin ilçeden arazi satın almak için sıraya girdiğini ifade eden Ahlat, bunlar arasında Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim için de arazi baktıklarını söyledi.
1:  Akhisar Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Alper Alhat, Egeli bir tarım bakanı için lobi çalışması yapacaklarını söyledi.
2: Akhisar Ticaret Borsası Yönetim Kurulu üyeleri Kazım Ertürk, Bahattin Alkın, Alper Alhat, Oktay Dağlı, Gökben Dikili Altaş, Olivtech 2015 sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, büyük harf ve kişi ve kurumları rencide edici yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Önceki yazıyı okuyun:
1429269112608
HAFTA SONU HAVA YAĞMURLU MU?

Meteoroloji'den alınan bilgiye göre Cumartesi hava sıcaklığında önemli bir değişiklik olmayacak, yurt geneli güneşli ve parçalı bulutlu olacak. Ancak pazar...

Kapat