Yandex.Metrica

Vatikan’dan açıklama, ‘Tepkileri dikkate alırız’

Birbir.net.tr | Hosting'te 1 Numara
Reklam

Vatikan Basın Sözcüsü Lombardi, Papa’nın 1915 olaylarıyla ilgili sözlerine ilişkin, ‘Türk tarafından tepkiler varsa bunları dikkate alırız. Polemik peşinde değiliz’ dedi.

Vatikan’ın Basın Sözcüsü rahip Federico Lombardi, Papa Franciscus’un 1915 olaylarına ilişkin pazar günü sarf ettiği sözlerin ardından “Türk tarafından tepkiler varsa bunları dikkate alırız. Polemik oluşturmanın peşinde olmadık” dedi. Sözcü Lombardi, Vatikan’da düzenlediği haftalık olağan basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin Papa’nın pazar günü 1915 olaylarıyla ilgili açıklamalarından sonra Türkiye-Vatikan ilişkileri hakkındaki sorusuna, “Papa gayet açık konuştu. Selefi Papa II. Jean Paul ile II. Karekin’in imzaladığı ortak deklarasyona atıfta bulundu. Bir atıfta bulunma kapsamında ‘soykırım’ kelimesini kullandı. Daha önce kullanılan bir terimin kullanımını sürdürmüş oldu” dedi.

Polemiğe girmek istemediklerini belirten Lombardi, “Ben ya da başka birinin bu konuda daha fazla detaylı açıklama yapmasına lüzum yok. Her şey yeterince açık. Eğer Türk tarafından tepkiler varsa bunları dikkate alırız. Polemik oluşturma peşinde olmadık. Tepkileri dikkate alıyoruz” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 1915 olaylarıyla hakkında bir tarih komisyonu kurulması önerisi getirdiğini ve “bunun ilginç olduğunu” savunan Lombardi, Papa’nın açıklamasının olumlu bir etkiyle Erdoğan’ı bunu düşündürmeye ittiğini ileri sürdü.

Basın toplantısının ardından Türk basın mensuplarının, Türkiye’nin 1915 olaylarına ilişkin tarih komisyonu kurulması çağrısını çok önceden beri yaptığı uyarısı üzerine Lombardi, “Erdoğan’ın komisyon teklifi beni memnun eder. Türklerin soykırımı kabul etmediğini de yıllardır biliyoruz. Yeni bir şey değil. ‘Ortak tarih komisyonu teklifi hiç yapılmadı’ gibi bir ifadem olmadı. Ben Erdoğan’ın söylediğinin anlamlı olduğunu belirttim ki bu enteresandı. Bana artık açıklama yaptırmayın lütfen. Biz her türlü polemiği önlemek istiyoruz. Türkler tepki koymak isterse koyabilirler elbette” ifadelerini kullandı.

Papa Franciscus, Vatikan’da 12 Nisan’da Ermeniler için düzenlenen ayinde, selefi Papa 2. Jean Paul döneminde imzalanan deklarasyonda yer alan 1915 olaylarıyla ilgili “20. yüzyılın ilk soykırımı” ifadesine atıfta bulunmuş ve bu durum Türkiye’nin sert tepkisine yol açmıştı. – TGRT HABER

Etiketler: /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, büyük harf ve kişi ve kurumları rencide edici yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Önceki yazıyı okuyun:
sahte-avukat-kimligiyle-adliyeye-girmek-istedi-1429109940
Sahte avukat kimliğiyle adliyeye girmek istedi

İstanbul Adalet Sarayı'na sahte avukat kimliğiyle girmeye çalışan bir şahıs gözaltına alındı. Bugün öğle saatlerinde Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na bir...

Kapat