Yandex.Metrica

TÜRELİ ASGARİ ÜCRETLİLERİN SORUNLARININ ARAŞTIRILMASINI İSTEDİ

Birbir.net.tr | Hosting'te 1 Numara
Reklam

CHP İzmir Milletvekili Rahmi Aşkın Türeli, net asgari ücretin dört kişilik bir ailenin açlık sınırını dahi karşılamaktan uzakta olduğunu belirterek, “Asgari ücretin mevcut tutarıyla çalışanların gıda, konut giyim, sağlık, ulaşım ve kültür gibi zorunlu ihtiyaçlarını karşılaması mümkün gözükmemektedir” dedi.

Türeli, TBMM Başkanlığı’na sunduğu araştırma önergesine ilişkin yaptığı değerlendirmede, asgari ücretin, “işçilere bir çalışma günü karşılığı olarak ödenen ve işçinin gıda konut, giyim, sağlık, ulaşım, kültür ve benzeri ihtiyaçlarını günün fiyatları üzerinden en az düzeyde karşılamaya yönelik ücret” şeklinde tanımlandığını ifade etti.

Türkiye’de bu yıl için uygulanacak olan asgari ücret tutarının ilk 6 ay için net 949 lira, ikinci 6 ayı içinse net 1000 lira olarak belirlendiğini kaydeden Türeli, şöyle devam etti:

“Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın verilerine göre ülkemizde çalışan nüfusun yarısı asgari ücret almaktadır. Öte yandan, asgari ücretin mevcut tutarıyla çalışanların gıda, konut giyim, sağlık, ulaşım ve kültür gibi zorunlu ihtiyaçlarını karşılaması mümkün gözükmemektedir. Nitekim Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun 3. toplantısında komisyonun verdiği görev gereği hesaplama yapan Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), bir işçinin geçimi için gereken net tutarın 1.424 lira 70 kuruş olduğunu belirlemiştir. Devletin resmi rakamları bile 2015 yılı için verilecek olan asgari ücretin çok düşük seviyelerde olduğunu gözler önüne sermektedir.”

-“AÇLIK SINIRININ ALTINDA”-

TÜİK’in, yaptığı hesaplamalarda yalnızca bir işçinin geçimi için gerekli olan tutarı belirlediğine dikkati çeken Türeli, “Oysa TÜİK tarafından asıl yapılması gereken, asgari ücretle çalışan bir işçinin ailesi ile birlikte geçimini sağlayabileceği rakamın ortaya çıkarılmasıdır. Ancak bahse konu olan rakam yüksek olacağı için TÜİK ısrarla bu hesabı yapmaktan kaçınmaktadır dedi.

TÜRK-İŞ’in her ay düzenli olarak yayınladığı açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasının da çarpıcı bilgiler verdiğini belirten Türeli, şunları kaydetti:

“Türk-İş rakamlarına göre 2015 yılı Mart ayı itibarıyla; dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 1.301 liradır. Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarı (yoksulluk sınırı) ise 4.238 liradır. Görüldüğü üzere şu anki mevcut şartlarda net asgari ücret dört kişilik bir ailenin açlık sınırını dahi karşılamaktan çok uzaktadır.

Bu çerçevede, asgari ücretin tespit edilme yönteminin incelenmesi ve asgari ücretin miktarının artırılarak asgari ücretle çalışanların insanca geçinebilecekleri bir yaşam düzeyine kavuşturulması için yapılması gerekenlerin ortaya konulması amacıyla bir meclis araştırması açılmasının uygun olacağını düşünüyorum.”

 

mec mec2 mec3

Etiketler: / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, büyük harf ve kişi ve kurumları rencide edici yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Önceki yazıyı okuyun:
s297442
İzmir’de tiyatro coşkusu sokağa taştı

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde, Dokuz Eylül Üniversitesi ve ilçe belediyelerinin işbirliğiyle hazırlanan 33. Uluslararası İzmir Tiyatro Günleri kentte şölen...

Kapat