Yandex.Metrica
Tavukçu Bekir

“TOPLUM RUH SAĞLIĞI MERKEZİ” AÇILDI

İzmir İli Güney Bölgesi Kamu Hastaneleri Birliği’ne bağlı İKÇÜ Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi TRSM (Toplum Ruh Sağlığı Merkezi) hizmete açıldı.

Birbir.net.tr | Hosting'te 1 Numara
Reklam

Açılış Güney Genel Sekreteri Prof. Dr. Behzat ÖZKAN ve Eski Buca Belediye Başkanı, İzmir milletvekili adayı Cemil ŞEBOY, hastane yöneticileri ve vatandaşların yoğun katılımı ile yapıldı. Açılışta TRSM hakkında kısaca bilgiler veren Genel Sekreter ÖZKAN; tüm dünyada artık kronik  ruhsal  hastalıklar hastane  yerine   kişilerin yaşadıkları çevrede yani toplum içinde iyileştirilmeye  çalışılmaktadır. Toplum temelli ruh sağlığı modeli olarak adlandırılan  bu  yöntem Avrupa’da 40 yıldır uygulanmaktadır. Ülkemizde de  2011 yılından itibaren  merkezler açılmaya başlamış ve 236  merkez açılması  planlanmıştır. İzmir’de açılan 5. merkez olan İKÇÜ Atatürk EAH Toplum Ruh Sağlığı  Merkezi ile ülkemizde 100 ün üzerinde merkez hizmete girmiş olacaktır dedi.

Şizofreni ve benzeri ruhsal hastalıklar etkin tedavi edilmediğinde kişinin aile, iş ve  okul yaşantılarını zorlaştırarak  yaşam kalitesini  azaltabilir. Aynı zamanda kişinin çevreyle  olan iletişimini azaltarak  çevreye uyumunu bozabilir.  Çoğu hasta sosyal faaliyetlere katılma, üretken olma ve bağımsız yaşamada güçlükler yaşamaktadır. Toplum Ruh Sağlığı Merkezleri özellikle yeti yitimine sebep olan şizofreni ve benzeri  kronik ruhsal hastalıklara sahip kişilerin  tek tek bireysel ihtiyaçlarını tespit eder. Tedavilerinin düzenli takip edilmesini sağlar.  Hasta ve hasta yakınlarına,  hastalıkta ortaya çıkabilecek  sorunlar ve bunlarla baş etme yöntemleri hakkında  eğitimler verilir.  Bu eğitimler hem bilgi edinmeye hem de edinilen bilgilerin günlük pratikte uygulanmasına yöneliktir.  Kişinin hastalığa bağlı yaşadığı kayıplar, resim, müzik, el-sanatları gibi uğraşı tedavileri, sosyal beceri eğitimleri, grup  ve bireysel psikoterapilerle geri kazandırılmaya çalışılır.  İlaç tedavilerine ek olarak yapılan psikososyal  müdahaleler tedavi etkinliğini artırmaktadır dedi.

Düzenli tedavi ile tekrar hastalanma ihtimalinin azaldığı  bilinmektedir.Hastalık dönemleri tekrarladıkça kişinin kayıpları artmaktadır. Merkezlerin bir amacı da  yardım almayan, tedaviden ayrılmış  kişilere tek tek ulaşıp  tedaviye katılımlarını sağlamaktır.  Bu hasta grubuyla ilgili  yaşanılan önemli zorluklardan birisi de bu kişilerin çoğunlukla toplumdan izole şekilde yaşamalarını sürdürmeleridir.  Bu  uzaklaşmanın nedenleri arasında hastalığın bazı bulguları ve   toplum tarafından bu kişilere uygulanan damgalama özellikle yer almaktadır. Bu damgalanma kişileri kendi ihtiyaçlarını karşılayamayan , yalnız bireyler haline getirirken, ailelerin de   toplumdan dışlanmasına neden olmaktadır.  Bu damgalanma nedeniyle kişiler iş ve ev ararken, sosyal ilişkiler geliştirirken  ve kurumlardan faydalanırken  önemli güçlükler yaşamaktadır. Merkezde hastaların sosyal alanda  karşılaştıkları güçlüklerin giderilmesinde, ilgili  kurumlarla  işbirliği sağlanarak  kişinin sorununun  çözüme yardımcı olunmasının hedeflendiğini belirtti.

Özetle Toplum Ruh Sağlığı  Merkezlerinin  amacı  hastalığın, hem hastaya hem yakınlarına getirdiği  yükü  azaltarak,  kişinin ve ailenin yaşamını kolaylaştırmak ve kişiyi topluma kazandırmaktır diyen   ÖZKAN toplumun sağlığı için çalıştıklarını, tüm çabalarının insanlara daha kaliteli, daha hızlı ve daha ölçülebilir  hizmet vermek olduğunu söyledi. Açılışın ardından merkezin imkanlarını vatandaşlara yerinde gösterip tedavi gören hastaların yapmış olduğu el sanatları eserlerini sergilendiği mini sergi ziyaret edildi  ve hastanenin acil servisi ve poliklinikleri ziyaret edilerek vatandaşların ve çalışanların memnuniyet ve beklentileri alınarak programa son verildi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. Nazan diyor ki:

    Hastane hakinda daha fazla bilgi edinmek istiyorum. Ruh ve sinir hastam varda.
    Saygilarimla

YORUM YAZ
Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, büyük harf ve kişi ve kurumları rencide edici yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Önceki yazıyı okuyun:
210520151740565613121_2
Her gün orgazm, bu kanserin riskini azaltıyor

Harvard Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre 40’lı yaşlarında, her gün orgazm olan erkeklerin prostat kanserine yakalanma riski daha az.

Kapat