Yandex.Metrica
Tavukçu Bekir

Sünneti Ne Zaman, Nasıl Yaptıralım?

Sünnet Sezonu açıldı. Özel Gazi Hastanesi doktorlarından Çocuk Cerrahisi Uzmanı Opr Dr. Taner Gürbüz, ailelerin sünnetle ilgili merak ettiği soruları yanıtladı.

Birbir.net.tr | Hosting'te 1 Numara
Reklam

Sünneti doktor yapmalı. Sünnetçi olarak tabir edilen kişilerin sağlık çalışanı bile olsa sünnet yapmaları kanunen yasal değildir ve bir çok sakıncalar doğurabilir.

Sünnet bir ameliyattır, usulüne uygun yapılması gerekir. Penisteki anomalilikler de sünnet işlemi sırasında giderilebilir.

İdeal sünnet yaşı doğuştan 10-15 gün sonradır.  Bebeklere şekerli su emdirerek sünnet işlemini rahatlıkla gerçekleştirebiliyoruz. Operasyondan önce ağrı kesici krem sürmek de yeterli oluyor.

Çocukla iyi iletişim kurulamıyorsa 7 yaşın üzerindeki çocuklara da lokal anestezi ile ameliyat yapılmasını doğru bulmuyorum. Eğer çocuk psikolojik açıdan uygun olmamasına rağmen lokal anestezi ile sünnet yapılırsa ileriki yaşlarda psikolojik bozukluklar oluşabilir.

Lokal anestezi de bebek veya çocuğa düşük dozda narkoz veriliyor. Bir nevi anestezik gazı koklatarak sedasyon uyguluyoruz. Bu süre 15 dakikayı geçmiyor.

Ailelerin bebeklerinin sünnet bakımını iyi yapmaları gerekiyor. Sünnet derisi penisin başını kapsar. Ilık su ve antibiyotikli kremle deriyi açmak lazım. Deri açılıncaya kadar bu işlemi her gün tekrarlamalıyız.

Aileler çocuklarını, “Ben onlara kıyamıyorum” diyerek sünneti erteliyor. Sünneti düşünürken lütfen kendilerini çocuklarının yerine koysunlar.

Etiketler: / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, büyük harf ve kişi ve kurumları rencide edici yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Önceki yazıyı okuyun:
67018
Muhalefet partileri ‘Şartsız gelsin’ şartı

Hem Ak Parti hem de Cumhurbaşkanı Erdoğan, koalisyon ihtimalleri için ‘Şartsız gelirlerse koalisyon yapılabilir’ görüşünde birleşiyor...

Kapat