Yandex.Metrica
Tavukçu Bekir

Selçuk Halkı Topraklarına Sahip Çıkıyor

UNESCOYA GİREN EFESLİLER KÜCÜK MENDERES İCİN BİR DAMLA HAYAT PROJESİYLE TOPRAKLARİNA SAHİP CİKİYORLAR..

Birbir.net.tr | Hosting'te 1 Numara
Reklam

Meandros, Küçük Menderes; tarih boyunca çevresinde kurulan uygarlıklara hayat veren can damarı. Bozdağlar’dan başlayan yolculuğunu 129 km ötede Pamucak’ta Ege Denizi ile buluştuğu yerde sonlandıran akarsuyumuz bugün yoğun kirlilik nedeni ile can çekişiyor. Hiç bir arıtma işlemi görmeden nehre bırakılan sanayi ve evsel atıklar Küçük Menderes’i, ekosistemini ve Türkiye yüz ölçümünün% 0,9′nu oluşturan 702,931 hektar havzasını zehirliyor. Bu felakete dur demek için KÜÇÜK MENDERES’E yeniden hayat vermek için SEN de BİR DAMLA ol diyor vatanini seven yürekler..

DAMLA DAMLA BÜYÜYÜP DENİZ OLALIM MENDERESİMİZİ VE GELECEGİMİZİ KURTARALIM sloganıyla yola çıkıyorlar..Menderes nehrine komsu olan tüm ilçelerden dökülen fabrikaların sanayi atığı ve evsel atıklarla menderesin bundan 20 sene önce balık tutulan ve rahatça suyunda yüzülebilen menderesin bereketli sularını simsiyah zehirliyorlar..selcugun ünlü sanatçısı Neyzen Murat Gezerin çektiği videolar ve çiftçilerle yaptığı röportajlarla menderesin sağlığına kavuşması için haklin desteği gittikçe büyüyor..Yıllardır menderesin suyu temizlenecek diye verilen sözlerin hiçbirinin tutulmadığını soyluyor Selçuklular..Yıllar önce Menderes çayının suyuyla beslenen  ağaçların dallarından şifa akarken simdi hastalık akıyor…

Konuyla ilgili kişisel olarak destek görmeden kendi araştırmasını yapan Neyzen Murat Gezer’e bölgenin vahametini sorduk..sayın GEZER şunları söyledi..”Öncelikle bizim yanımızda olan tüm dostlara,doğa severlere ,bisikletçilere,motosiklet tutkunlarına,çiftçiye ve sporcu dostlarımıza çok teşekkür ederiz.egenin toprakları şifa taşır,egenin toprakları sanat taşır,egenin toprakları mirastır..yıllardan beri çözülemeyen sorunumuz küçük menderesin suyunun kirliliği..Durumun daha da kotu yani ise simdi;menderes nehrinin zehirli sularıyla,nehrin yanındaki bahçeleri sulanıyor olması..çiftçilerle konuştum çoğu bu zehirli suyun nereden geldiğini bile bilmiyor. Bahçelerini bu zehirli suyla sularlarken kendilerinin bile sudan uzak durduklarını temas etmediklerini soyluyorlar. Artezyen kuyusu neden açmadıklarını sorduğumda, bahçelerinin toprağının denize yakin olduğu için yaklaşık 10 km lik alan içerisinde tuzlu su çıktığını ve bu suyla tarla ve bahçelerini suladıklarında meyve ve sebzelerinin tuzlu suyu alınca yandığını yani mahsulün bittiğini soyluyorlar. Çözüm önerisi ne düşünürsünüz dediğimde menderes nehrinin suyunun temizleneceği umudu hepsinde bitmiş..Peki nehrin suyu temizlense ve sizler temiz suyla ürününüzü büyütseniz nasıl olur dediğimizde bir çoğunun gözleri doldu..Bazı cifçiler kendi ürününü bile yemiyormuş menderes kenarında yetişen bahçelerde..Çünkü mandalin, nar, ayva, şeftali gibi tüm meyve bahçelerinden domates,biber gibi bir çok sebze yetiştirilmekte..Pazardan alıp evimize götürüp çeşme suyunda yıkayıp soframıza koyduğumuz meyve ve sebzelerimizin sizce bize yayar mı yoksa zarar mı verdiğini lütfen düşünün…o zehirli suyla büyüyen meyveleri ve sebzeleri yiyorsunuz..Daha sonra kanser gibi birçok hastalığın sebebidir orada yetişen yiyecekler..içiniz rahat mi diye soruyorum çiftçiye ? ne yapayım diyor mecburum,ekmeğimi buradan kazanıyorum.suyumu ben kirletmedim ki diyor..çarem kalmadı diyor..dağların kenarına artezyen açılır ve oradan borularla temiz su getirebilirse belediyemiz bizde nehrin suyunu kullanmayız diyor..gözleri ve yüzleri üzgün halde tüm konuşmamız………..

MENDERESİN EGE DENİZİNE BOŞALDIGI YERDE DENİZE GİRENLER DİKKAT

Pamucak ve pananos sahiline sularını boşaltan küçük menderes nehri ,yazın serinlemek için denizine giren vatandaşlarımızı da tehdit etmekte kirliliğiyle..Yakin çevremizde ayni deri hastalıklarına yakalanan,mide ,bulantısı,kusma,ateş gibi birçok belirti veren arkadaşlarımız oldu denize girdikten bi kaç gün yada bir hafta sonra.denizimiz mikrop taşıyor diyor neyzen murat gezer..bu isin tüm sorumlusu nehre sularını boşaltan nehir komsusu ilçelerdir..hatta köyleriyle birlikte…bütün hepsinin ortak bir protokol imzalayıp İzmir büyük şehir belediyesi ve cevre bakanlığıyla birlikte halkında desteğiyle harekete geçilmesidir..Aksi takdirde çocuklarımızın ve kendimizin hasta olabilmesi için herzeyi yapmış olacağız..

KUCUK MENDERES İLE İLGİLİ VİDEO VE FOTOGRAFLARİ FACEBOOK TA KURDUKLARİ; KÜÇÜK MENDERES İÇİN BİR DAMLA HAYAT sayfasından takip edebileceğini soyluyor sayın gezer..ve ekliyor 16 ağustos 2015 pazar saat 18:00 da Seulcuktan zeytinköye giden yoldaki (İzmir yönünden gelip Selçuk’a girerken sağ tarafta zeytin köy yolu var..o yoldan yaklaşık 3 km içeride) küçük menderes köprüsünde doğa küçük menderes için toplanacaklarını ve doğayı vatanini seven herkesi yanlarında görmek istediklerini soyluyor.küçük menderesin,bahçelerinin ve insanların en kısa zamanda sağlığına kavuşmasını diliyor ; yetkililerin biran önce efesin yanındaki bu ayıbı bitirmek için harekete geçmesini istiyoruz..” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, büyük harf ve kişi ve kurumları rencide edici yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Önceki yazıyı okuyun:
700x288082_700x288047_savci_1_2
Sırbistan Başbakanı’na saldırı

Srebrenitsa anma törenlerinde Sırp Başbakan Vuçiç'e ıslık ve tekbir getirilerek sert cisimler atıldı. Saldırı girişimi sırasında Davutoğlu da oradaydı.

Kapat