Yandex.Metrica

LİYAKAT’tan İtalya çıkarması

Birbir.net.tr | Hosting'te 1 Numara
Reklam

Lider Yaratıcı Katılımcılar Derneği (LİYAKAT), kadına yönelik şiddete dur demek üzere hayata geçirdiği Avrupa Birliği projesi olan 4Women’ın  uluslararası ayağı için İtalya’ya çıkarma yaptı. İtalya’nın önde gelen sivil toplum kurumlarıyla şiddete karşı ortak mücadele kararı uygulamaya geçirildi. LİYAKAT Başkanı Berkay Eskinazi, “Şiddet yalnız kadınların sorunu değil; kocalarımızın, çocuklarımızın, hepimizin sorunu. Şiddetsiz bir dünya için uluslararası mücadele şart” dedi.

LİYAKAT’ın  “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadelede Yerel ve Ulusal STK’ların Kapasitesinin Güçlendirilmesi Hibe Programı” kapsamındaki 4WOMEN (Kadınlar İçin) projesi ilk yılını doldurdu. LİYAKAT, projenin İtalyan ortakları ARCUS ve Work in Progress adlı sivil toplum öğrütlerin çalışmalarını yerinde izlemek için 8-11 Nisan tarihleri arasında Çizme’ye çıkarma yaptı. Berkay Eskinazi başkanlığındaki heyet, şiddet karşıtı sosyal ağların (network) oluşturulması ve yaygınlaştırılması yönünde atölye çalışmaları gerçekleştirdi.

ERKEKLERİ EĞİTMEK LAZIM

İtalyan sivil toplum örgütleriyle gerçekleşen toplantıda konuşan Berkay Eskinazi, Türkiye ayağında Konak Belediyesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi’nin proje ortağı olduğu 4WOMEN’ın yalnızca bir kadın projesi olmadığına dikkat çekerek, “Kadın bilinçlendirilirken erkeklerin de eğitilmesi gerekiyor. Özellikle bu eğitim, çocuk yaşta başlatılmalı” dedi.   Girişimci ekosistemini destekleyen bir dernek olduklarını söyleyen Eskinazi; kadına karşı şiddetin, kadın girişimciliğin önüne geçtiğini belirtti. Berkay Eskinazi, “Kadınların ekonomiye kazandırılmasında en önemli unsur fiziksel ve manevi şiddetin ortadan kaldırılmasıdır. İstihdama katkı ancak bu şekilde olur” dedi. 

KÜRESEL ŞİDDETE KÜRESEL MÜCADELE

LİYAKAT heyeti,  proje ortaklarının yanısıra İtalya’nın önde gelen diğer sivil toplum örgütlerinden de büyük ilgi gördü. Centro Risorse per la Famiglia, Associazione 10 Donna, Centro Antiviolenza Renata Fonte dernekleri ile çalışmalar hakkında karşılıklı bilgi alışverişinde bulunuldu. İtalya’da yerel yönetimlerin konuya yaklaşımları da mercek altına alındı. Düzenlenen ortak toplantıda Lecce Belediye Başkan Yardımcısı Carmen Tessitore de şiddetin önlenmesine yönelik çalışmaları anlattı. Kadına yönelik şiddetin küresel ölçekte sürmesi nedeniyle mücadelinin de küresel olarak yapılması gerektiğine dikkat çeken Berkay Eskinazi, şiddete uğrayan kadının başvuracağı bir ağ oluşturmayı hedeflediklerini belirtti.

Etiketler: / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, büyük harf ve kişi ve kurumları rencide edici yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Önceki yazıyı okuyun:
K.pasa Belediyesi (3)
KEMALPAŞA’DA ‘TEMİZ EVLER, GÜLEN YÜZLER’

Kemalpaşa Belediyesi tarafından yürütülen ‘Temiz Evler, Gülen Yüzler’ projesi kapsamında bakıma muhtaç olan vatandaşların evleri, belediye ekiplerince düzenli olarak temizleniyor....

Kapat