Yandex.Metrica

Kutlu Doğum Haftası’nda “adalet” vurgusu

Birbir.net.tr | Hosting'te 1 Numara
Reklam
İzmir Müftülüğü tarafından düzenlenen Kutlu Doğum Haftası etkinliğinde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Peygamberimiz adaleti, istikrarın ve medeniyetin kaynağı olarak görmüş, sahabelerine sık sık adaletli davranmalarını hatırlatmış ve zalim yöneticilerin Allah’tan en uzak kişiler olacağını bildirmiştir” dedi.
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, insanlığın son peygamberi Hz. Muhammed’in doğumu nedeniyle, İzmir Müftülüğü tarafından düzenlenen “birlikte yaşama ahlakı”  temalı  “Kutlu Doğum Haftası” etkinliğinde konuştu. Başkan Aziz Kocaoğlu; İzmir Valisi Mustafa  Toprak,  Genel Kurmay Eski Başkanı Hilmi Özkök, Diyanet İşleri Başkanlığı Dini Yayınlar Genel Müdürü  Dr. Yüksel Salman ile İzmir İl Müftüsü  Prof, Dr. Ramazan Muslu’nun da hazır bulunduğu programda “adalet vurgusu” yaptı.
Günümüzde sadece İslam aleminin değil, tüm insanlığın son peygamber Hz. Muhammed’in yaşamından ve söylemlerinden alacağı çok büyük dersler olduğunu vurgulayan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı, “İnsanları ayrımcılıktan men eden, güzel ahlaka ve adalete davet eden, kibirlenmeye karşı uyaran, merhamet etmeyi özendiren, her fırsatta birlik ve beraberlik ile dayanışmayı ön plana çıkaran Peygamberimizin bize çizdiği yol, bugün kutuplaşma ve çatışmalardan bir türlü kurtulamayan dünyamız için önemini daha da artırmıştır. Peygamberimiz adaleti, istikrarın ve medeniyetin kaynağı olarak görmüş ve sahabelerine sık sık adaletli davranmalarını hatırlatmıştır. Adaletle davrananların Allah katında yüksek makamlarda bulunacaklarını, zalim yöneticilerin ise Allah’tan en uzak kişiler olacağını bildirmiştir. Ve bu ilkeye kendisi de hayatı boyunca bağlı kalmıştır” şeklinde konuştu.

Veda Hutbesi ve İnsan Hakları Beyannamesi
Hz. Muhammed’in, 1948 yılında New York’ta kaleme alınan İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nden tam 13 yüzyıl önce verdiği veda hutbesinin aslında insanlığa deklare edilen ilk ve gerçek insan hakları evrensel beyannamesi olduğunun altını çizen Başkan Kocaoğlu, bu yılki anma programının teması olan “birlikte yaşama ahlakı”nın da çok anlamlı ve yerinde bir tercih olduğunu belirterek şunları söyledi:
“Ne mutlu bize ki, herkesin inancını, düşüncesini ve kimliğini saygıdeğer olarak gören bir dinin mensuplarıyız. Yüce dinimizde farklı olanı, bizim gibi düşünmeyeni ‘bir öteki’ olarak adlandırmak ve başkalarını kendimize benzetmeye çalışmak yok! Herkesin inancına, yaşayışına saygımız var. Bu karşılıklı saygının, aynı zamanda Cumhuriyet adına, güçlü bir Türkiye adına birlikteliğimizi koruyabilmenin de temel şartı olduğunu çok iyi biliyoruz.”

Aşık Veysel’den….
“Birlikte yaşama ahlakı” temalı etkinlikteki konuşmasını Aşık Veysel’in “Kürt’ü, Türk’ü ve Çerkes’i / Hep Adem’in oğlu kızı / Beraberce şehit gazi / Yanlış var mı ve neresi? / Kuran’a bak İncil’e bak / Dört kitabın dördü de Hak / Hakir görüp ırk ayırmak / Hakikatte yüz karası” dizeleriyle sürdüren Başkan Aziz Kocaoğlu, “Toplumları ayrıştıran değil birleştiren, farklı inanç ve düşünceleri dışlayan değil herkesi kucaklayan, nefreti ve düşmanlığı değil sevgiyi esas alan İslam dininin en anlamlı günlerinden olan Kutlu Doğum Haftası’nın, bize ve tüm insanlık alemine barış ve  huzur getirmesini diliyorum. Bize her fırsatta birbirimize saygı göstererek birlikte yaşamanın faziletlerini anlatan; sevgi, yardımlaşma ve dayanışmayı her zaman ön planda tutan sevgili peygamberimiz Hz. Muhammed’i; sevgiyle, saygıyla, rahmetle ve özlemle anıyoruz” dedi.

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, büyük harf ve kişi ve kurumları rencide edici yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Önceki yazıyı okuyun:
hşi
“444 8 892″ HATTI İŞ BAŞINDA

Selçuk Belediyesi Hizmet Masası ve çağrı merkezi hattı (444 8 892) vatandaşların sorunlarına çözüm sunmaya devam ediyor. Selçuk Belediyesi Kültür...

Kapat