Yandex.Metrica
Tavukçu Bekir

KUŞADASI’NIN DİLENCİLERİ PARAYA PARA DEMİYOR

Yerel yönetimin el değiştirmesi sonrası şehir içinde zabıtaların asli görevi olan görevlerini ciddiyetsiz bir şekilde yapmaları ve bazı uygulamaları yerine getirmemesi sonucu dilencilerin şehir içinde cirit atmasına sebep oluyor.

Birbir.net.tr | Hosting'te 1 Numara
Reklam

Mübarek ayı fırsat bilen dilenciler özellikle yayaların yoğun olarak kullandığı noktaları ve cami çıkışlarını mesken tuttu.

Ramazan ayını fırsat bilen dilenciler şehrin dört bir yanını sarmış durumda. Özellikle yaya geçişlerinin yoğun olduğu yerleri ve cami önlerini mesken tutan dilenciler, vatandaşların dini duygularını istismar ederek para topluyor.

DİLENCİLİK MESLEK HALİNE GELDİ

Dilenciler kendi aralarında yer paylaşımında bile bulunuyor. Bazı dilenciler de yoğun olan  caddelere mesken tuttu. Kadın ve çocuklardan oluşan dilenciler, zabıta ve polislere aldırış etmeden para talep ediyor. Kimi dilenciler ise kapı kapı dolaşarak hayır ve sadaka adı altında para topluyor. Dini hassasiyeti istismar etmek isteyen bazı dilenciler de farklı ilçelerden Kuşadası’na geliyor. Dilencilik artık çok kazandıran bir meslek olma yolunda hızla ilerliyor. Dilencilerin gün içerisinde kazandığı paralar ise dudak uçuklatacak cinsten. Dilencilerin kazançları asgari maaşın bile üzerinde olunca, maddi durumu iyi olmayanlar da bu yola başvuruyor. Bazı dilenciler özellikle cuma namazı vaktinde cami çıkışlarında bekliyor. Dilenciler kendi aralarında da bölgeleri ve camileri paylaşarak, başka bir dilencinin burada dilenmesine izin vermiyor. Dilenme yöntemleri gün geçtikçe profesyonelleşiyor. Vatandaşlar ise gerçekten paraya ihtiyacı olup olmadığını ayırt edemiyor.

VATANDAŞLAR İÇİN TEHLİKE

Dilencilerin anormal derecede artmasının vatandaşlar için bir tehlike oluşturduğunu belirten bir vatandaş, “Dilenciler adeta biz vatandaşların güvenliğini tehdit eder hale geldi. Para almak için bin bir çeşit bahaneler önümüze sunuyorlar. Özellikle Ramazan ayında merkezdeki sokaklardan geçemiyoruz. Bir noktadan sonra hiçbirine inanmamaya başladım. Önceden verebildiğim kadarıyla para veriyordum. Ancak artık bu tür şeyleri inandırıcı bulmuyorum. Gerçekten parası kalmayıp, dolmuşa binmesi gereken birisi gelse para istese inanmayacak duruma geldim. Yetkililerin artık buna bir el atması gerekiyor. Bunlar artık dilencilikten çıktı. Eskiden yere oturur bir peçete açar, vermek isteyen parasını bu peçeteye koyardı. Şimdi ise adeta bizleri tehdit ederek paramızı almak istiyorlar. Dilencilik bir meslek haline geldi. Bu mesleği ailecek sürdürüyorlar. Zabıtanın bile izin verdiği bir şehirde can güvenliğimiz nasıl olabilir ki ? Acaba sayın Özer bey o koltuktan ne zaman kalkıp şehri gezecek. Korumasıyla gezmesi kolay birde gelsin korumasız gezsin ki dilencilerden neler çektiğimizi anlasın. Esat beyin döneminde dilencilerle iyi bir mücadelesi vardı eski günleri gerçekten insan çok özleyecek” ifadelerini kullandı.

Etiketler: /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, büyük harf ve kişi ve kurumları rencide edici yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Önceki yazıyı okuyun:
baykal-in-mektubunda-dikkat-ceken-ayrinti-1435397078
Baykal’ın mektubunda dikkat çeken ayrıntı

BMM Başkanlığı'na aday olan Meclis Geçici Başkanı, CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal, milletvekillerine mektup gönderdi. Baykal'ın mektubunda önemli bir ayrıntı...

Kapat