Yandex.Metrica

Kenan Evren’in mezarı ilk günde boş kaldı

7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren’in önceki gün defnedildiği Devlet Mezarlığı, dün sakin bir gün geçirdi.

Birbir.net.tr | Hosting'te 1 Numara
Reklam

İlk gün ziyaretçisi olmayan mezarın eksiklikleri görevliler tarafından giderilirken, bir askerin mezarın çevresinde nöbet tuttuğu görüldü. 7’nci Cumhurbaşkanı Kenan Evren 98 yaşında hayatını kaybetti. Darbeden tam 34 yıl sonra yargılanan Evren ve dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı Tahsin Şahinkaya hakkında, “darbe yapmak, Anayasa’yı ve TBMM’yi ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek” suçlarından müebbet hapis cezası verilmişti. Bu karar uyarınca Evren ve Şahinkaya’nın rütbeleri de sökülecekti. Yargıtay’ın onama kararının ardından 2 isim onbaşı rütbesine indirilecekti.

TEK SANIK ŞAHİNKAYA KALDI

Dosya, temyiz incelemesini yapacak olan Yargıtay’a gönderildi. Ancak dosya henüz Yargıtay Başsavcılığı’ndayken Evren hayatını kaybetti. Evren’in ölümünün ardından davanın yaşayan tek sanığı olarak Şahinkaya kaldı. Ceza Muhakemeleri Kanunu uyarınca sanığın soruşturma, kovuşturma ya da temyiz aşamasında ölmesi durumunda davanın düşürülmesine karar veriliyor. Bu nedenle Yargıtay 16. Ceza Dairesi temyiz istemini sadece Şahinkaya yönünden yapacak, Evren yönünden ise “ölüm nedeniyle” mahkûmiyetin düşürülmesine karar verecek. Bunun için Evren’in avukatlarının veya ailesinin bir dilekçe ile ölümü Yargıtay’a bildirmeleri yeterli olacak.

Yargıtay’ın düşme kararının ardından, müebbet hapis cezasına hükmeden Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararı da ortadan kalkacak. Böylece Kenan Evren’in rütbelerinin sökülmesi süreci sona erecek. Evren, orgeneral olarak anılmaya devam edilecek.

 

Kaynak : HT Gazete+

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, büyük harf ve kişi ve kurumları rencide edici yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Önceki yazıyı okuyun:
700x267341_para_2
İşçiye müjde, istifa edene tazminat

İşverenin zoruyla istifa dilekçesi imzalayan işçiye yargıdan tazminat müjdesi geldi. Emsal karar, işçilerin yüzünü güldürdü.

Kapat