Yandex.Metrica

Kemalpaşa devlet hastanesinde saldırı

Türk Sağlık Sen İzmir 1 No’lu Şube Başkanı Ahmet Doğruyol, Kemalpaşa Devlet Hastanesi aciline getirilen bir hastanın ve yakınlarının hekim, hemşire ve sağlık çalışanlarına şiddet uyguladığını söyledi. Kemalpaşa Devlet Hastanesi Aciline getirilen O.Y. İsmindeki Şahıs sedyeye alınarak tedaviye başlandı. Tedavi esnasında sedyeden ayağa kalkıp küfür ve hakaret ederek acil serviste bulunan doktor, hemşire ve sağlık personellerine şiddet uygulayan şahısın hasta yakını olduğunu söyleyen bir başka kiş

Birbir.net.tr | Hosting'te 1 Numara
Reklam

Türk Sağlık Sen İzmir 1 No’lu Şube Başkanı Ahmet Doğruyol, Kemalpaşa Devlet Hastanesi aciline getirilen bir hastanın ve yakınlarının hekim, hemşire ve sağlık çalışanlarına şiddet uyguladığını söyledi.


Kemalpaşa Devlet Hastanesi Aciline getirilen O.Y.  İsmindeki Şahıs sedyeye alınarak tedaviye başlandı. Tedavi esnasında sedyeden ayağa kalkıp küfür ve hakaret ederek acil serviste bulunan doktor,  hemşire ve sağlık personellerine şiddet uygulayan şahısın hasta yakını olduğunu söyleyen bir başka kişinin de müdahale etmesiyle hastane acili darmadağın oldu. Acilde nöbetçi olan Doktor B.B.Ç., Hemşire B.Z. ye yumruk atan O.Y.  Hemşire Y.Y. yede şiddet uyguladı.


Doktor B.A. ve Anestezi Teknikeri E.T. vatandaşı sakinleştirmeye çalışırken kendinin hasta yakını olduğunu iddia eden şahıs A.İ.Y içeri girerek sağlık personellerine saldırdı. Olay adli makamlara intikal etmiş tutanak altına alınmıştır.   


Konuyla ilgili açıklama yapan Türk sağlık Sen İzmir 1 Nolu Şube Başkanı Ahmet DOĞRUYOL,
Öncelikle Kemalpaşa Devlet Hastanesi acilinde şiddete uğrayan çalışanlarımıza geçmiş olsun dileklerinde bulunduğunu ve her şekilde yanlarında olduklarını ifade ederek,

Gün geçmesin ki bir sağlık çalışanımız hasta ve hasta yakınları tarafından şiddete, küfüre,  hakarete maruz kalmasın. Ülkemizin her köşesinde olduğu gibi ilimizde de, her gün onlarca sağlık çalışanımız hasta ve hasta yakınları yada vatandaşlar tarafından mağdur edilmektedirler.


Sağlık çalışanlarına yönelik uygulanan hakaret, küfür, şiddet, ve tehdide maruz kalanlar özellikle hastane acillerinde ve 112 Acil Yardım İstasyonlarında çalışan personellerimizdir. Maalesef son yıllarda uygulanan sağlık politikaları vatandaşlarımızla sağlık çalışanlarını karşı karşıya getirmiştir. Sağlıkta şiddet; Mevcut sağlık politikaları çerçevesinde bakıldığında, yani Sağlık hizmetlerinin özerkleştirilmesi ve özelleştirilmesi sürecinde değerlendirildiğinde hedefe ulaşmak açısından belki de bu sürecin yaşanması bazı çevreler tarafından teşvik edilmektedir.


Son yıllarda en tepede bulunan makam sahiplerinin, sağlık personeline karşı kullandığı olumsuz ifadeler, sağlık personellerinin vatandaşın emrinde, vatandaşın hizmetkârı, her ne sebeple olursa olsun vatandaş haklıdır görüntüsü vermesi sağlıkta şiddeti körüklemiştir.
Sağlık çalışanlarını hiçbir şekilde korumayan sistem ALO 184 şikâyet hattı ve hasta hakları birimleriyle çalışanları adeta kıskaca almıştır. Biz elbette hiçbir vatandaşımızın mağdur olasını istemeyiz. Ancak ortada sağlık personeline karşı büyük bir adaletsizlik ve haksızlık vardır.
Devlet memuru olarak devleti temsilen verilen sağlık hizmetleri sunumu başta Sağlık Bakanlığı yetkilileri olmak üzere takdir görmemektedir. Sağlık çalışanları sahipsiz kalmıştır. Sendikamızın yaptığı ankete göre 24 saat kesintisiz hizmet veren sağlık çalışanlarımızın  %82’si şiddete uğramıştır. 


Peki çözüm ne olmalıdır?
Öncelikle verilen ve verilecek cezaların caydırıcılığının olması gerekmektedir. Sağlık hizmeti veren çalışanların görevi başında olan bir devlet memuru olduğu unutulmamalıdır. Sağlık personeline bırakın şiddet uygulamayı, hakaret ve küfrün hapis cezaları olmalıdır. Sağlık personeline karşı işlenen suçların cezasının hiçbir şekilde paraya dönüştürülememesi sağlanmalıdır.  Tehlike karşısında kullanılmak kaydıyla sağlık personeline biber gazı vb. ekipman verilmelidir. Tehlike arz edecek Yaşanan sözlü ya da fiili saldırılardan hemen sonra sağlık müdürlüğü avukatları olayın adli mercilere intikal ettiği ilk anda olaya müdahil olarak sağlık çalışanlarının yanında yer almalı, verilen ilk ifadelerin, tutulan raporların uygun olmasını sağlayarak süreci yakından takip etmelidir. Gerekli vakalara kolluk kuvveti sağlanmalıdır. 
Uygulanan sağlık politikaları siyasi endişelerden uzak, vitrine değil, hizmete yönelik olmalıdır.

Kaynak : Haberinioku

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, büyük harf ve kişi ve kurumları rencide edici yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Önceki yazıyı okuyun:
galatasaray-a-stat-basvurusunda-kotu-haber-1432637265
Galatasaray’a kötü haber

Rizespor maçını Türk Telekom Arena'da oynamak isteyen ve şampiyonluğu sahasında kutlamak isteyen Galatasaray'ın bu isteği mümkün değil.

Kapat