Yandex.Metrica

İzmirli kadınlardan “seferberlik” çağrısı

Birbir.net.tr | Hosting'te 1 Numara
Reklam

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğünde bir araya gelen ilçe belediyelerin bürokratları, kadınlar konusunda bir dizi çalışma için düğmeye bastı. Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar, kadınların korunması ve ekonomik anlamda güçlenmesi için bir seferberlik ilan ederek yakacakları ışık ile Türkiye’yi aydınlatmak istediklerini söyledi.

Bir süredir ilçe belediyelerin kadın çalışmaları yapan müdürlükleriyle ortak çalıştay hazırlıklarını sürdüren İzmir Büyükşehir Belediyesi, periyodik olarak sürdürülmesi düşünülen toplantılardan ilkini gerçekleştirdi. “Kadın Danışma Merkezleri Sorunlarını Tartışıyor” başlığıyla Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde yapılan Kadın Çalıştayı’nda, belediye bürokratları bilgi ve deneyimlerini paylaştı. Toplantıya Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar da katıldı.
İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Projeler Daire Başkanı Dr. Aytuğ Balcıoğlu, bundan böyle periyodik olarak gerçekleştirilecek çalıştayların, kadınlar konusunda İzmir’den tüm Türkiye’yi aydınlatacak sonuçlar çıkaracağına inandıklarını söyledi.
Koordinasyon sıkıntısı aşılacak
Dr. Aytuğ Balcıoğlu, yerel yönetimler olarak aynı paydada buluşup verilen hizmetin kalitesini artırmaya çalıştıklarını  vurgulayarak şöyle konuştu:
“Hepimiz toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamak  ve şiddeti önlemek  için çaba  harcıyoruz. Bu konuda alanda ciddi bir ihtiyaç ve boşluk var. Kadına dokunmak aslında topluma dokunmak aynı zamanda. Yerel yönetimler de öncelikli olarak  dezavantajlı gruplara hizmet vermek durumunda.  Dezavantajlı grupların en yoğunlaştığı guruplar da şiddet gören kadınlar ve onların çocukları. Bu alanda çalışanlar arasında maalesef koordinasyon sıkıntısı var. Biz bu çalışmalarla sizleri bir araya getirip güzel hizmetleri ve eksiklikleri paylaşıp yeni açılımlar sağlanması için uğraşıyoruz. Grup çalışmalarından sonra da çok iyi sonuçların çıkacağına eminim. Bu hepimize ışık tutacak.”
Kadınlar ekonomik olarak güçlenmeli
Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar ise kadın çalışmaları konusunda bir seferberlik ilan ederek yakacakları ışık ile Türkiye’ye örnek olmak istediklerinin altını çizdi.  Uyar, “Hepimiz el ele verirsek bir çok şeyi yapabiliriz. Buradan hep birlikte bir ışık yakarsak, inanın tüm Türkiye aydınlanır” şeklinde konuştu.
Kadınların sosyal yaşamın her alanında yer almasını istediklerini ve bunun için çalışmalar yürüttüklerini anlatan Uyar, bunun için göreve geldiklerinde ilk önce Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü’nü kurduklarının altını çizdi. Kadınların sadece  sosyal yaşama katılmasının yeterli olmadığını, bunun yanında ekonomik açıdan da güçlenmeleri gerektiğine inandıklarını belirten Urla Belediye Başkanı, “Bu amaçla  Urla’da Cumartesi günleri kurulan kadın üretici pazarını çok önemsiyoruz. Kurduğumuz kooperatif ile bu kadınlarımızın sosyal yönleri de gelişti şu anda. Tabi bununla beraber ilk defa üretim planlaması yapmayı öğrendiler. Üretim planlamasıyla beraber para kazanmaya başladılar. Çünkü artık satabilecekleri ürünü üretmeye başladılar” dedi.

Etiketler: / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, büyük harf ve kişi ve kurumları rencide edici yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Önceki yazıyı okuyun:
s744460
Koruncuk dayanışması

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Koruncuk Vakfı tarafından hayata geçirilecek Urla Barbaros Çocukköyü için İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak gereken...

Kapat