Yandex.Metrica

İZMİRLİ ÇOCUKLAR GİRİŞİMCİ OLACAK

Lider Yaratıcı Katılımcılar Derneği (LİYAKAT), 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında kapılarını girişimci çocuklara açtı. LİYAKAT Başkanı Berkay Eskinazi, “Çocuk Girişim Atölyesi” ile geleceğin girişimcileri bugünden yetiştirdiklerini söyedi. Eskinazi, girişimci çocuk yetiştirmenin altın kuralını ise “Hayal kurmalarına izin verin ve onları cesaretlendirin” diye açıkladı.

Birbir.net.tr | Hosting'te 1 Numara
Reklam

LİYAKAT Proje Komite Başkanı Doç.Dr. Engin Deniz Eriş, Dea Dia Garden Anaokulu ve Çocukus Merkezi işbirliğinde 8-12 yaş arasında 10 çocuğa girişimcilik eğitimi verdiklerini söyleyen Eskinazi, “Atatürk, çocukları yarının büyükleri olarak görüyor, onlara büyük bir sevgi ve güven duyuyordu. Biz de LİYAKAT olarak çocukların geleceğimiz için ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. O yüzden de girişimcilik, kesinlikle çocuk yaşta başlamalı” dedi.

Genç yaşta girişimciliğe meraklı ve yatkın olan, öğrenme yolunda pozitif tutum sergileyen çocukların gelecekte daha başarılı olduğunu söyleyen Berkay Eskinazi, “Çocuklara farklı düşünebilmeyi öğretmeli, bunu onlara aşılamalıyız. Başarı; yalnızca  doktor, mühendis olmak değildir. Belki o çocuk çok başarılı bir girişimi olacak. Bunu ancak onlara küçük yaşta farklı düşünebilme kabiliyeti kazandırarak öğrenebiliriz” diye konuştu.

BAŞARININ SIRRI GİRİŞİMCİLİKTE

Girişimciliğe çocukken adım atanların özgüvenlerinin de arttığına işaret eden Eskinazi, “Problem çözme, karar verme ve araştırma becerileri gelişiyor. Yaratıcı ve serbest düşünme sonucu okul başarıları da artıyor. Maddi kaynaklara ulaşma ve onları yönetebilme becerileri de gelişiyor. Toplum içinde tüketici değil aynı üretici kişiler oluyorlar” dedi.

Eskinazi girişimci çocuk yetiştirmede basit kurallarla başarıların yakalanabileceğine dikkat çekerek ailelere şu önerilerde bulundu:

Çocuğunuzun 3 yaşında olması yeteneğinin ortaya çıkması için erken olduğu anlamına gelmez. Hayal kurmalarına izin verin ve onları cesaretlendirin. Birlikte beyin fırtınası yaparak fikirlerini geliştirmelerine yardımcı olun. Birlikte iş planı yaparak onlara yol haritası çizin. Sonucu her ne olursa olsun yaptıkları işlerde onların her zaman yanlarında olacağınızı söyleyin. Onların yapmak istedikleri işler için gereken finansman desteğini bulmalarına yardımcı olun.

 

Çocuklar müzikten spora birçok kampa gidiyor. Neden girişimcilik için de gitmesinler?  Girişimcilik çabalamak demektir. Çocuğunuza hırslı olmayı aşılamanın en iyi yolu, hatanın farkında olsanız bile bu hatayı yapmasına izin vermekten geçer. Çocukların hevesi bulaşıcıdır. Ailenin de bu hevese kapılıp çocuğuna baskı uygulamaması gerekiyor.

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, büyük harf ve kişi ve kurumları rencide edici yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Önceki yazıyı okuyun:
s67462
Tam kalbimizde

İzmir Büyükşehir Belediyesi binası, 23 Nisan’ı çocuklara armağan eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ışıklı silüeti, Kocatepe’deki görüntüsü ve Türk bayrağıyla...

Kapat