Yandex.Metrica

İZMİR’İN OKULLARI “S.O.S” VERİYOR

Birbir.net.tr | Hosting'te 1 Numara
Reklam

CHP İzmir Milletvekili Rahmi Aşkın Türeli, deprem kuşağında yer alan İzmir’de bulunan çok sayıda okul binasında bina güçlendirme ya da tadilat çalışması yapılması gerektiğini söyledi.

Türeli, konuya ilişkin olarak Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na sunduğu yazılı soru önergesine ilişkin yaptığı değerlendirmede, 6360 Sayılı “On Dört İlde Büyükşehir Belediyesi ve Yirmi Yedi İlçe Kurulması İle Bazı Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı” ile illerde bulunan il özel idarelerinin tüzel kişiliklerinin sona erdirildiğini hatırlattı. Türeli, bu işlemin ardından taşınmazı İzmir İl Özel İdaresi mülkiyetinde bulunan okulların büyük bir kısmının Milli Eğitim Bakanlığı’na devredildiğini ifade etti.

İzmir İl Özel İdaresi’nin kapatılması öncesinde söz konusu okullara ilişkin olarak TMMOB Odası İzmir Şubesi ve 9 Eylül Üniversitesine kentin deprem kuşağında bulunması nedeniyle, “deprem raporları” hazırlattığının ifade edildiğini kaydeden Türeli, şöyle devam etti:

“İzmir’de aralarında anaokullarının da bulunduğu 287 okulu kapsayan bu raporlarda, “beton dayanıklılığı”, “çürük ve çatlak bulunmaması”, “taşıyıcı kolon yeterliliği” ve “yönetmeliğe uygun inşa” kriterlerinden birini ya da birkaçını taşımadığı belirlenen bazı okulların binalarında acil tadilat ve güçlendirme çalışması yapılması gerektiği belirtilmektedir. Ancak bu raporların üzerinden uzun bir zaman geçmesine rağmen okulların büyük bir bölümünde söz konusu çalışmaların hiçbirinin yapılmadığı görülmektedir.”

-“KRİTERLERE UYGUN OLMADIĞI BELİRLENEN…”-

Türeli, önergesinde Bakan Avcı’nın şu soruları yanıtlamasını istedi:

“-Söz konusu deprem raporuna göre uygun koşulları taşımadığı belirlenen okullarda neden bina güçlendirme ya da tadilat çalışması yapılmamaktadır?

-Söz konusu okullarda olası bir depreme karşı güçlendirme ya da tadilat çalışması yapılması düşünülmekte midir?

-Kriterlere uygun olmadığı belirlenen okullardan kaçına bina güçlendirme veya tadilat çalışması yapılmıştır?

-Aralarında anaokulu çağında çocukların da bulunduğu binlerce öğrenciyi eğitime uygun olmayan binalarda kaderine terk etmek Bakanlığınızın hangi politikasıyla örtüşmektedir?”

Etiketler: / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, büyük harf ve kişi ve kurumları rencide edici yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Önceki yazıyı okuyun:
Etkili iletişim (1)
Büyükşehir ailesine katılan personele “Etkili İletişim” eğitimi

Belediye hizmetlerinde kalite ve verimin artırılması amacıyla geçmiş yıllarda tüm birimlerde uygulanan "Etkili İletişim" eğitimi, 30 Mart'ın ardından belde belediyeler...

Kapat