Yandex.Metrica

‘HDP’ye destek vermek stratejik bir hataydı’

CHP’li Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’den ilginç bir itiraf geldi. 7 Haziran’da partisinden yüzde 3.5 oyun HDP’ye gittiğini söyleyen Gürün, “HDP’ye destek vermek stratejik bir hataydı” dedi

Birbir.net.tr | Hosting'te 1 Numara
Reklam

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, CHP’nin 7 Haziran seçimlerinde HDP’ye verdiği desteğin stratejik hata olduğunu söyledi. Türkiye’nin erken genel seçime doğru gittiğini belirten Gürün, böyle bir yaklaşımın bir daha tekrarlanmamasını istedi. 
CHP İstanbul Milletvekili Gülay Yedekçi, CHP Muğla İl Başkanı Mürsel Alban ve Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar ile birlikte parti teşkilatını ziyaret eden Başkan Gürün, 7 Haziran seçimlerini değerlendirdi. Genel seçimlerde CHP üzerinden bazı oyunlar oynandığına dikkat çeken Gürün, daha önce “MHP parlamento dışında kalmasın” söylemiyle seçime gidildiğini, bu dönemde ise “HDP barajı aşsın” denildiğini söyledi. Gürün, sözlerine şöyle devam etti: “Bir siyasi partinin tek amacı, halkla paylaştığı programını uygulamak adına, mutlak surette iktidar olmaktır. Bir siyasi parti, kendi seçmenine, sebebi her ne olursa olsun değişik gerekçelerle ‘başka bir siyasi partiye yardım edin’ düşüncesini savunamaz. Bu büyük bir stratejik hataydı. Gerekçesi kendince ne kadar doğru olursa olsun, bir siyasi parti mensubu olarak, seçimde partimin en fazla oyu almasını sağlayacak gayreti göstermek görevim olmalıdır.”

‘Yüzde 3.5 oy gitti’
“Ben Kızılay değilim” diyen Gürün, CHP’nin başka hiçbir partiye destek vermek zorunda olmadığını söyledi. Demokrasiye inanan biri olarak, her görüşün parlamentoda kendisini temsil etmesini savunduğunu, gerekirse barajın 5′e, 7′ye ya da 3′e kadar indirilmesi için her türlü mücadeleyi yapacağını ifade eden Gürün, “Ancak, seçim sathı mahallinde, seçimde iken başka bir partiye, hangi nedenle olursa olsun destek vermek bana göre doğru değil. Elbette barajı aşsınlar. Ama bu benim görevim değil. Benim görevim, partimin bir fazla oy almasını sağlamak” diye konuştu. Yapılan hesaplamalara göre ülke genelinde yüzde 3.5 oyun bu düşüncelerle HDP’ye verildiğini aktaran Gürün, “Biz başkasına yardım yaparak siyaset yapamayız” dedi.

Türkiye erken seçime gidiyor
Kişisel suçlama yapmadan, yapılan eylemin irdelenmesi, tartışılması ve bir daha tekrarlanmaması adına bunların konuşulması gerektiğini savunan Başkan Gürün, “Türkiye bir erken seçime doğru gidiyor. Kasım ya da Aralık ayında erken seçim olabilir. Buna göre tavır belirlememiz gerekiyor. Bizi zaafa uğratan ne varsa onu minimize ederken, pozitif yönde etkileyecek ne varsa onları öne çıkarmalıyız” diye konuştu.

Kaynak : Yeniasır

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, büyük harf ve kişi ve kurumları rencide edici yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Önceki yazıyı okuyun:
altini-olanlar-altin-alacaklar-dikkat--1438593478
Altını olanlar, altın alacaklar dikkat!

Altının ons fiyatı yüzde 0.1 gerileyerek 1,093.90 dolardan işlem görüyor.

Kapat