Yandex.Metrica

GAZETECİ YAZAR UĞUR MUMCU KUŞADASI’NDA ANILDI

Birbir.net.tr | Hosting'te 1 Numara
Reklam

Gazeteci yazar Uğur Mumcu, ölümünün 22’nci yıldönümünde Kuşadası Gazeteciler Derneği öncülüğünde düzenlenen törenle anıldı.

Türk Postası muhabirinin edindiği bilgiye göre ; Kuşadası Gazeteciler Derneği’nin organize ettiği 22. Uğur Mumcu ve Basın Şehitlerini anma etkinliğine başta Kuşadası Belediyesi olmak üzere çeşitli siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşları da katkı ve destek verdi. Uğur Mumcu ve Basın Şehitleri Anıtı önünde düzenlenen etkinlik saat 12.30’da başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan etkinlik, Gazeteci Nazan Bozkurt’un okuduğu basın bildirisi ile devam etti, anıta karanfil bırakılmasıyla da sona erdi.

Uğur Mumcu, Abdi İpekçi, Çetin Emeç, Ümit Kaftancıoğlu, Metin Göktepe ve Hrant Dink gibi gazetecilerin yanı sıra Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı, Prof. Dr. Bahriye Üçok, Prof. Dr. Muammer Aksoy, Prof. Dr. Cavit Orhan Tütengil, Prof. Dr. Bedrettin Cömert, Prof. Dr. Ümit Yaşar Doğanay, Turan Dursun, Doğan Öz, Gaffar Okkan, Onat Kutlar ve Musa Anter gibi aydınların da anıldığı etkinlikte okunan basın bildirisinde özetle şu ifadelere yer verildi: “24 Ocak 1993’te Türkiye çok değerli bir Cumhuriyet aydınını kaybetti. İlk değildi bu, son da olmayacaktı. Cumhuriyet aydını dedik Uğur Mumcu için, fakat o Türk halkı için bir gazeteciden, bir aydından çok daha fazlasını ifade ediyor. Uğur Mumcu demek Cumhuriyet demekti, Uğur Mumcu demek demokrasi demekti, Uğur Mumcu demek bağımsız Türkiye demekti. Ölümünden bu yana geçen sürede yazılarının hala güncel olması tesadüf değildir. Ölümünden sonra geçen sürede yaşananlar, Uğur Mumcu’nun yazdıklarını doğrulamıştır, doğrulamaktadır. Yaşadığımız süreç Uğur Mumcu’yu bir kez daha haklı çıkarmaktadır. Tayyip affıyla salıverilen Hizbullahçı katiller, zaman aşımıyla beraat ettirilen faşistler, sırf muhalif olduğu için suçunu bilmeden hapishanelerde çürütülen gazeteciler, ‘yetmez ama evet’ diyen sözde demokratlar ve sahte solcular, ileri demokrasi nutuklarıyla ülkeyi sivil faşizm karanlığına sürükleyenler bugün Uğur Mumcu’yu bir kez daha haklı çıkarmaktadırlar. Biliyoruz ki Uğur Mumcu ve Abdi İpekçi gibi gazeteciler bugün yaşasaydı, hapiste olacaktı. aydınları, demokrasi ve özgürlük uğruna verilen canları, bir gün bile olsa gerçeği söylemekten vazgeçmeyen ustayı saygı ve hasretle anıyor, Adalet ve Demokrasi haftasında gerçekleri korkmadan konuştuğumuz, çocuklarımıza aydınlık yarınlar bırakabildiğimiz günler diliyoruz“ dedi. – Şerif Akarçeşme / Kuşadası

Etiketler: /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, büyük harf ve kişi ve kurumları rencide edici yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Önceki yazıyı okuyun:
s47050
“Uğurlar olsun”

Demokrasi şehidi Uğur Mumcu, katledilişinin 22. yılında İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde düzenlenen etkinlikle anıldı. Büyükşehir...

Kapat