Yandex.Metrica

“Engelci Müdür”e Başkan tepkisi

Konak Tüneli’yle eşzamanlı açılması gereken yaya üst geçidinin yapılmaması yüzünden yaşanan sıkıntılara dikkat çeken Başkan Aziz Kocaoğlu, “Fuar girişinin kavşağını ve monoray projesini engelleyen Karayolları İzmir Bölge Müdürü Beyefendi, Trabzon’dan AKP milletvekili aday adayı oldu. Aday gösterilmeyince İzmir’e döndü, göreve başladı ve ilk beyanatında ‘İzmir Büyükşehir Belediyesi üstgeçidi engelledi’ diyerek kendi eksiğini bizim üzerimize attı” diye tepki gösterdi.

Birbir.net.tr | Hosting'te 1 Numara
Reklam

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yapım maliyetinin yüzde 90′ını karşıladığı Foça Bağarası Cemevi’nin açılış töreninde konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Asırlar boyunca Anadolu’da Alevi inancı mensupları, cemlerini ama köy meydanlarında ama evlerinde icra ettiler. Şehirleşme ile birlikte kentlerimizde cemevi ihtiyacı doğdu ve biz de ilçe belediye başkanlarımızla bu ihtiyacı karşılamak için çalışıyoruz. Türkiye’de bunun öncülüğünü yoğun olarak İzmir Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerimiz ortak projeler yaparak gerçekleştirdi” dedi. Başkan Kocaoğlu, açılışı yapılan mabedin, Alevi toplumu kadar tüm bölge insanı için bir kültür mekanı olacağını belirterek, “Birliğimize,  beraberliğimize ülkemizin payidar kalmasına bir damla da olsa katkımız olsun istedik” diye konuştu.

Amaçları İzmir’e vurup gündemi değiştirmek

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, genel seçim sürecinde makro ekonomik politikaların ve Türkiye geneline ilişkin söylemlerin ön plana çıkması gerektiği halde, İzmir’de yerel yönetim üzerinden bir kampanya yürütüldüğünü belirterek şunları kaydetti:

“80 vilayette bu iş böyle yürüyor. Ama İzmir’e gelince, İzmir hepsinden farklı ya, gelen kim olursa olsun Büyükşehir’den başlıyor, Büyükşehir’le bitiriyor. Özellikle AKP bunu yapıyor. Sürekli kaç seçimdir genel siyaseti Büyükşehir üzerinden gerçekleştiriyor. Nedeni şu; ‘Ben İzmir’e bir şey yapmadım. Yaptıklarımı söyleyip, yapacaklarıma inandıracak bir çalışmam yok. O zaman vurayım İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne, ortamı değiştireyim’ diye düşünüyor. Ama ben 40 gündür her sataşmada cevabını veriyorum ve vermeye devam edeceğim.”

Üstgeçit projesi yeterli değil

Geçtiğimiz Pazar günü açılışı yapılan Konak Tüneli’yle eşzamanlı açılması gereken yaya üst geçidinin eksik bırakılması nedeniyle yaşanan sıkıntılara da değinen Başkan Aziz Kocaoğlu, şunları kaydetti:

“Konak Tüneli’nin önüne, tüneli yapan Karayolları’nın, yürüyen merdivenli, çift asansörlü ve tarihi meydanın durumuna uygun bir yaya köprüsü yapması gerekiyordu. Bunlar bu işten bihaber tünelle uğraştılar, sonra bize bir yazı yazdılar ama yazıda proje yok. 30 gün önce bir proje gönderdiler. Hem köprü genişlikleri, hem merdiven genişlikleri, hem asansör sayısı yeterli değil. Biz de ‘ihtiyaca cevap verecek bir proje getirin’ dedik. Sonra da, ‘proje onaylansa da, Eylül 2015′den önce bunu bitirmemiz mümkün değil. UKOME bir karar alsın, metro alt geçidi yaya geçidi olarak belirlensin’ dediler. Biz de can güvenliği açısından onayladık. Fuar girişinin kavşağını engelleyen, monoray projesini engelleyen İzmir Bölge Müdürü Beyefendi, Trabzon’dan AKP milletvekili aday adayı oldu. Aday gösterilmeyince İzmir’e döndü, göreve başladı ve ilk beyanatında ‘İzmir Büyükşehir Belediyesi üstgeçidi engelledi’ diyerek kendi eksiğini bizim üzerimize attı. Eski Ulaştırma Bakanı ‘biz tüneli yaptık üstgeçidi belediye yapsın’ dedi. Biz cevap verince de köprüyü yapmaya kalktılar.”

Bilmezden geliyorlar

Başkan Aziz Kocaoğlu, 310 milyon TL’ye mal olduğu açıklanan Konak Tüneli’nin, İzmir’de en büyük proje olduğu iddialarının da gerçeği yansıtmadığını dile getirdi:

“Karayolları 2. Bölge Müdür Yardımcısı, bu tünel için İzmir’in en büyük projesi diye gazetelere beyanat verdi. Konak Tüneli’nin, hükümetin İzmir’de tek kalemle yapığı en büyük proje olduğu doğru ama İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin sadece Aliağa- Menderes raylı sistemi için tek ihalede 700 milyon TL harcadığını biliyor, bilmezden geliyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yeni fuarı tesisi için tek kalemde 400 milyon TL, Üçyol-Üçkuyular Metro hattı için tek kalemde 500 milyon TL harcadığını biliyor, bilmezden geliyor.”

Uzmanlar araştırsın!

İzmir’e ve İzmirlilere yönelik sosyal medya üzerinden yapılan saldırılara da yanıt veren Başkan Kocaoğlu, AKP zihniyetinin İzmir’le sorunu olduğunu belirterek söyle devam etti:

“Bu AKP zihniyetinin İzmir’le maalesef problemi var. Bu problem psikolojik midir, sosyolojik midir,  bunu bir uzmanlar kurulunun masaya yatırması lazım. Bu AKP’nin İzmirliyle sorunu ne? Biri geliyor ‘eli yüzü sümüklü’ diyor, biri geliyor ‘itikatı zayıf’ diyor. Diğeri geliyor, ‘gavur’ demiyor, ima ediyor. Başka biri geliyor İzmirlilere ‘haşhaşi’ diyor. AKP İl Başkanı bakıyor, durum kötüye gidiyor, telafi etmek için açıklama yapıyor. Ama AKP’nin1. Bölge 4. sıra milletvekili adayı muhterem, Cuma İçten’i destekleyen mesajlar atıyor. Yani o da ‘haşhaşi’ demek istiyor. Bu kişi eğer seçilirse İzmir’den milletvekili olacak ve İzmir’in haklarını savunacak. Peki, bu nasıl olacak? Bizim yapacağımız bir şey var: 1. Bölge 4. sıra adayı bu adamı milletvekili yapmamak. En güzel cevabı bu şekilde verebiliriz. Bu zihniyetteki insanlara ve partilere, bizim buradan oylarımızla haddini bildirmemiz gerekiyor.”

Alevi derneklerinden teşekkür

Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ da törende yaptığı konuşmada, herkesin özgürce yaşayabilmesini; dinini, gelenek ve göreneklerini özgürlük ve demokrasi içinde sürdürmesini istediklerini dile getirerek, “Büyükşehir Belediye Başkınımız bize adaletli bir şekilde destek vererek, hep arkamızda durdu” dedi.

Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkan Yardımcısı Feryat Bakan ise “Birileri çıkıp cümbüş evi dese de, bizler ibadetlerimizi cemevlerinde yapmaya devam edeceğiz. Bu konudaki desteklerinden dolayı Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ’a teşekkür ediyoruz” şeklinde konuytu.

Alevi Kültür Derneği Foça Bağarası Şube Başkanı Munzur Küçük de, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na ilçeye kazandırdığı cemevi için teşekkürlerini dile getirdi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yapım maliyetinin yüzde 90′ını karşıladığı Bağarası Cemevi, toplantı odası, ibadethane, kurs odası, yemekhane, yönetim odası, gasilhane ve otopark bölümlerinden oluşuyor. 441 metrekarelik bir alanı kaplayan bina, 2 katlı olarak inşa edildi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, büyük harf ve kişi ve kurumları rencide edici yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Önceki yazıyı okuyun:
cinsel-istismar
Bir köy 7 yıl boyunca tecavüzü seyretti

Elazığ'ın Karakoçan İlçesi'ne bağlı bir köyde yaşayan S.A. 8 yaşındaydı. Yedi yıl boyunca yüzlerce kez 20 erkeğin tecavüzüne uğradı. Annesi...

Kapat