Yandex.Metrica

“ DENİZLİ’YE İKİNCİ ÜNİVERSİTE ”

2007 yılında kurulan derneğimiz amaçları doğrultusunda eğitim yuvaları kazandırma çalışmalarımıza yenilerini eklemek için Büyükşehir olan ilimize ikinci bir üniversitenin çok yakışacağına  ve  gerekli olduğunu düşünerek geçtiğimiz yıllarda bir karar alarak harekete geçtik ve mücadele başlattı.

Birbir.net.tr | Hosting'te 1 Numara
Reklam

Büyükşehir’imize yakışacak bu ikinci üniversitenin yeri ve ismi konusunda arayışlara giren derneğimiz araştırma çalışmalarını yıllarca sürdürdü ve yetkililere öneri yazılarını göndererek tüm Denizli halkıyla paylaşmaya ve destek istemek için harekete geçti.

Denizli  Büyükşehir’imize ikinci üniversite kurulması için en uygun alanın ilimizin batısında gelişmesini müsait olan ve yeni kurulan merkezefendi ilçesi batısında  bulunan arazilerinin olması,  ilimizin Merkezefendi ilçesi, Sarayköy ilçesi ile Babadağ ilçesi sınırlarının birleştiği alanda bulunan yaklaşık 4.000 dekarlık hazine arazisinin ilimize ikinci bir üniversite için en uygun yerdir, ismini gelince :

“Merkez Efendi Üniversitesi ”

 Denizli ilimizin Buldan ilçemize bağlı Sarımahmutlu köyünde dünyaya gelen 1460-1552 yıllarında yaşamış ailesinin Selçuklu germiyanoğullarından olan “Merkez efendi” Kanuni sultan Süleyman döneminde, ünlü hocalara talebelik etmiş, fıkıh, ilim, tıp gibi bir çok alanda kendini yetiştirmiş ünlü bir İslam alimidir. Denizlide bu gün merkez efendi mahallesi leylekler kavağı denen semtte oturmuştur. Denizli’de ilk öğrenimini babası Hafız Mustafa Efendinin yanında tamamlamış,Babasının adı Kılıçoğlu Muslihiddin’dir. Kendi ismi Musa olup Merkez Muslihiddin, daha kısa olarak yalnız Merkez lakabıyla şöhret bulmuştur.

Tarihimize mâl olmuş ismini tarih sayfalarını yazdıran “Merkez efendi” yaşadığı yıllarda İslam bilimleri , Tıp dersleri alarak Eğitim ve öğretim etkinliği yanı sıra hekimliği ile de ün yapmış, hastalanarak iyileşemeyen Yavuz Sultan Selim’in eşi Ayşe Hafsa Sultan için 41 çeşit baharattan oluşan meşhur mesir macununu yapmıştır, Hafsa Sultan bu macun sayesinde şifa bulmuş ve bu macunun herkese dağıtılmasını istemiştir, “Merkez efendi” Sultan camii minareleri ve kubbeleri üzerinden mesir macununu her yıl halka dağıtmış olup bu gelenek günümüze kadar gelmiştir.

Merkez Efendi’nin 90 yıllık ömrünü insanlık için vakfeden, kendine tıp bilimine adayan, hep ibadet etmekle, insanlara hakkı, doğruyu anlatmakla, hayır ve hasenat yapmakla halka ön ayak olmakla, fakir ve zayıfları himaye etmekle geçiren Denizli’mizin ülkemizin gelmiş geçmiş en önemli ilim adamlarındandır.

merkezefendiüniversite alanı

İlimizde doğan tarihimize tıp alanında, eğitimde yaptığı hizmetlerle söz ettiren bu değerli ilim adamımız olarak günümüze şifalı mesir macunu ile ismini taşıyan “Merkez Efendi” isminin ilelebet yaşatılması için ilimizin Merkezefendi ilçesi, Sarayköy ilçesi ile Babadağ ilçesi sınırlarının birleştiği alanda bulunan yaklaşık 4.000 dekarlık hazine arazisi üzerinde “Merkez Efendi” üniversitesi kurulması için çalışma ve mücadele başlatan derneğimiz,  4.000 dekarlık bu hazine arazisinin üniversite kampüs alanı ilan edilerek “Merkez Efendi” üniversitesi için tahsis edilmesini ve “Merkez Efendi” üniversitesi kurulması için gereğinin yapılması için  2014 yılında dernek çalışmalarımıza başlattık.

İnşallah eğitim gönüllüsü  tüm  Denizli’li  hemşerilerimizin  destekleriyle  bu  eğitim  hamlemizi  başaracağız ve Büyükşehir olan Denizli’mize 2. Üniversitemizin  Kazandırıp  isminide  “ MERKEZEFENDİ  ÜNİVERSİTESİ ”  Koyacağız….

“ MERKEZEFENDİ  ÜNİVERSİTESİ  DENİZLİ’NİN  İKİNCİ  ÜNİVERSİTESİ  İÇİN  HAREKETE  GEÇTİK  ”

“ DENİZLİ  BÜYÜKŞEHRİMİZE  İKİNCİ  ÜNİVERSİTE  KURULMASI  İÇİN ”

“ HAYDİ  EĞİTİM GÖNÜLLÜSÜ  DENİZLİ’LER   EL  ELLE

DESTEK  SİZDEN ,  MÜCADELE  BİZDEN 

Ahmet BULANIK

Dernek Başkanı

Etiketler: / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, büyük harf ve kişi ve kurumları rencide edici yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Önceki yazıyı okuyun:
fft107_mf4380124
Kılıçdaroğlu’ndan önemli açıklamalar!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Fox TV'de soruları yanıtladı. Kılıçdaroğlu başkanlık sistemiyle ilgili, "HDP meclise girse de girmese de başkanlık...

Kapat