Yandex.Metrica

Denizli pilot il seçilen Türkiye’deki tek “Büyükşehir” oldu

Birbir.net.tr | Hosting'te 1 Numara
Reklam

Denizli Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Belediyeler Birliği ve Yerel Yönetimler Birliği işbirliğinde yürütülen “Türk-İsveç Yerel Yönetimler Ortaklığı (TUSELOG) Programı” kapsamında pilot olarak seçilen tek Büyükşehir Belediyesi oldu. Yerel yönetimlerin karar alma ve uygulama süreçlerine muhtar, aza ve mahalle sakinlerinin katılımının sağlanması amaçlanan projenin tanıtımı yapıldı.

Türkiye Belediyeler Birliği ve Yerel Yönetimler Birliği işbirliğinde yürütülen “Türk-İsveç Yerel Yönetimler Ortaklığı (TUSELOG) Programı” kapsamında Denizli Büyükşehir Belediyesi, pilot belediye seçildi. Pilot olarak Türkiye’deki tek Büyükşehir Belediyesi seçilen Denizli’de projenin tanıtım toplantısı düzenlendi. Yerel yönetimlerin karar alma ve uygulama süreçlerine, muhtar, aza ve mahalle sakinlerinin katılımının sağlanmasının amaçlandığı projenin tanıtımı ve başlangıcı ise North Point Otel’de gerçekleştirildi. “Yerel Yönetimlerde Karar Alma Süreçleri ve Muhtarların Katılım Mekanizmalarındaki Yeri” adlı toplantıya, Denizli Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi Başkanı Ali Değirmenci, Denizli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Özsoy, Kent Konseyi yönetimi, akademisyenler, mahalle muhtarları ve davetliler katıldı.

“Kendimize güveniyoruz”

Kent Konseyi Başkanı Değirmenci, TUSELOG, Denizli Büyükşehir Belediyesi ve Denizli Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi işbirliğinde yapılacak olan projenin Denizli için önemli bir adım olduğuna dikkat çekti. Değirmenci, “Türkiye’de bir proje yapılacaksa o da Denizli’de yapılır. Bugüne kadar bunun pek çok örneğini gördük. Bu konuda mütevazi olmaya gerek yok. Biz ne yaptığımızı biliyoruz ve kendimize güveniyoruz. Türkiye’deki büyükşehirler arasında sadece Denizli Büyükşehir Belediyesi bu projenin ortağı olmuştur” dedi. Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin yerel yönetimler anlamında çok tecrübeli bir belediye olduğunu vurgulayan Değirmenci, şöyle konuştu: “Büyükşehir yapılanmasında 30 büyükşehire örnek olan bir belediyeden bahsediyoruz. Geçen ay Meclis’ten aldığımız karar ile Muhtarlar Dairesi Başkanlığını kurduk. İnşallah bundan sonra muhtarlarımız ile daha sık bir araya geleceğiz. Zaten tüm etkinliklerimizde muhtarlarımızla bir araya geliyoruz ama bu başkanlık ile sadece muhtarlarımızla ilgilenecek ve onlara daha çok zaman ayırabileceğiz. Bu şekilde halkımıza daha iyi hizmet edebileceğiz.”

“Eksikler ve istekler belirlenecek”

Denizli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Özsoy ise, “Bu program kapsamında, Denizli’de özellikle bayan muhtarlarımızın olduğu mahallelerde bu süreci başlatmak istedik. Proje kapsamında muhtarlar ve azalar sürecin aktif üyeleri ama biz istiyoruz ki, daha fazla katılım olsun. Yani aktif rol almamış, çalışmaların içerisinde yer almamış bir mahallenin ferdi de o mahallenin derdi ile dertlenip gerektiğinde size ya da bize ulaşabilsin. Bu süreç içerisinde Denizli’de 4 pilot mahalle seçtik. Bu mahallelerimizde eksikleri ve istekleri belirleyerek çalışmalar yapacağız ve ilerleyen süreçte bu projeyi tüm mahallelerimizde de hayata geçireceğiz. Bizim yerel yönetimlerde karar alma sürecine sizleri dahil etmek istememizdeki amaç da aslında birlikte hareket ederek mahallelerde yapılması gereken öncelikleri tespit etmek ve ona göre çalışmalara başlamaktır. Halkımızın istek ve taleplerini bilirsek hem onların ihtiyacını karşılamış oluruz hem de daha verimli çalışmaları hayata geçirmiş oluruz” dedi.

Projede muhtarlar aktif rol alacak

Denizli Büyükşehir Belediyesi Etüt ve Projeler Daire Başkanı Halil İbrahim Kaşlıköse de proje ile ilgili bilgiler vererek, “Bundan sonraki süreçte saha çalışmalarımız, mahalle toplantıları ile birlikte istek ve taleplerin alınması ve pilot mahallelerimizde belirlenen sorunların çözümüne göre çalışmalar yapacağız” diye konuştu. Toplantının ardından muhtar ve azalara, “Hizmet öncelikleri belirleme formu” verilerek mahallelerin önceliklerinin tespit edilmesine yönelik örnekler gösterildi. Denizli Büyükşehir Belediyesi ve Denizli Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi işbirliğinde yapılacak olan proje kapsamında, Çardak İlçesi’nde Hürriyet Mahallesi, Serinhisar İlçesi’nde Şair Eşref Mahallesi, Merkezefendi İlçesi’nde Hisar Mahallesi ve Pamukkale İlçesinde ise Mehmetçik Mahallesi pilot mahalle olarak belirlendi.

Etiketler: / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, büyük harf ve kişi ve kurumları rencide edici yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Önceki yazıyı okuyun:
2
Çöken yol yenileniyor

Menderes Belediyesi tarafından Özdere Çukuraltı Mahalesi’nde gerçekleştirilen sahil düzenleme çalışmaları kapsamında Beşevler mevkiinde çöken yol yeni haline kavuşturuluyor. Menderes Belediyesi...

Kapat