Yandex.Metrica
Tavukçu Bekir

Büyükşehir, ayda 180 ton tıbbi atık bertaraf ediyor

Türkiye’nin en modern ve donanımlı tesisleri arasında yer alan Denizli Büyükşehir Belediyesi Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisi, her ay Denizli ve bazı çevre kentlerdeki 465 noktadan alınan yaklaşık 180 ton tıbbi atığın sterilizasyon ve bertaraf işlemini gerçekleştiriyor. Steril edilmediği takdirde bir çok hastalığa neden olabilen tıbbi atıklar tesiste zararsız hale getiriliyor.

Birbir.net.tr | Hosting'te 1 Numara
Reklam

Tıbbi atıkların çevre ve insan sağlığına zarar vermesinin önüne geçmek için dev çalışan Denizli Büyükşehir Belediyesi, sağlık kuruluşlarından toplanan tıbbi atıkları Türkiye’nin en modern ve donanımlı tesisleri arasında yer alan “Denizli Büyükşehir Belediyesi Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisi”nde bertaraf ediyor. Her ay Denizli ve bazı çevre kentlerdeki i 465 noktada bulunan sağlık kuruluşlarından modern taşıma yöntemleri kullanılarak lisanslı araçlarla toplanan tıbbi atıklar, Denizli Büyükşehir Belediyesi Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisi’nde yüksek basınçlı buhara maruz bırakılarak steril ediliyor. Her ay 465 noktadan toplanan yaklaşık 180 ton tıbbi atık tesiste sterilizasyon işlemine tabi tutuluyor. Tıbbi  atıkların zararsız hale getirilip getirilmediği ise kimyasal ve biyolojik indikatörler kullanılarak test ediliyor. Steril edilen atıklar, parçalanarak hacmi küçültülüyor ve böylece evsel çöp niteliği kazanarak düzenli depolama sahasında bertaraf ediliyor.

 

Atıklar bertaraf edilmezse bir çok hastalığa neden olabiliyor

 

Denizli Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Naciye Kapukıran, Denizli Büyükşehir Belediyesi olarak bölgenin en büyük, Türkiye’nin ise en modern tıbbi atık ve sterilizasyon merkezine sahip olduklarını belirterek, yaklaşık 4 yıldır Denizli ve bazı çevre kentlere hizmet verdiklerini anlattı. Bu kapsamda her ay 465 noktada bulunun sağlık kurum ve kuruluşlarından tıbbi atık toplandığını kaydeden Kapukıran, “Tıbbi atık toplama işlemini 5 adet lisanslı araç ve 20 eğitimli personel ile gerçekleştiriyoruz. Söz konusu atıklar tesisimizde yönetmeliğe uygun bir şekilde bertaraf ediliyor” dedi. Atıkların sterilize olup olmadığının tesiste bulunan laboratuarda biyolojik ve kimyasal analizlerinin yapıldığını kaydeden Kapukıran, “Bu kapsamda tesisimiz  465 noktadan ayda ortalama 180 ton civarında atık topluyor” diyerek, tıbbi atıkların ayrı olarak toplanıp imha edilmedikleri takdirde başta hepatit olmak üzere bulaşıcı hastalıklara neden olabileceğini sözlerine ekledi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, büyük harf ve kişi ve kurumları rencide edici yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Önceki yazıyı okuyun:
foto2
KUŞADASI TİCARET ODASI GARANTİ BANKASI İLE ÜYELERİNE YÖNELİK PROTOKOL İMZALADI

Kuşadası Ticaret Odası ile Garanti Bankası Kuşadası Liman Şubesi arasında, Kuşadası Ticaret Odası üyelerine yönelik, başta ticari nakdi kredi, gayrinakdi...

Kapat