Yandex.Metrica

Basını susturmak fıtratlarında var!

Manisa’nın metropol ilçelerinden Yunusemre Belediyesi’nin AKP’li Başkanı Mehmet Çerçi, ihaleye fesat iddiasını yazan gazetecinin 3 yılla hapisle cezalandırılması talebiyle dava açtı.

Birbir.net.tr | Hosting'te 1 Numara
Reklam
Manisa’nın metropol ilçesi Yunusemre’nin geçen yıl seçilen AKP’li Belediye Başkanı Mehmet Çerçi, ihaleye fesat iddiasını köşesinde yazan Gazeteci İsmail Aydoğan’a hakaret davası açtı. Aydoğan, Türk Ceza Kanunu’nun 125 ve 53. maddeleri uyarınca 6 ay ilâ 3 yıl hapis istemiyle yargılanacak. 

Gazeteci İsmail Aydoğan, 23 Eylül 2014’te bizimmanisa.com adlı haber sitesinde, Yunusemre Belediyesi’nde bir ihaleye fesat karıştırıldığına dair iddiaları dile getiren bir köşe yazısı yayınladı. AKP’li Belediye Başkanı Mehmet Çerçi, avukatları aracılığıyla İsmail Aydoğan aleyhinde “Kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret” suçlamasıyla TCK’nin 125 ve 53’üncü maddeleri uyarınca dava açtı.

Aydoğan ilk ifadesini talimat yoluyla 19 Ocak 2015’te İzmir 7. Asliye Ceza Mahkemesi’nde verecek. Davanın duruşması ise 26 Mayıs 2015’te Manisa 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

AYDOĞAN NE YAZMIŞTI?

Gazeteci İsmail Aydoğan, kulislerde konuşulan ve kentte çeşitli kesimler tarafından dile getirilen “ihaleye fesat karıştırma” olayını, bir duyum olarak köşesinde taşımış ve yazısında şu cümlelere yer vermişti:

“Manisa, büyükşehir olduktan sonra yeni kurulan iki belediyesinden biri olan Yunusemre Belediyesi’nden yolsuzluk iddiası gelmeye başladı. AKP’li Yunusemre Belediyesi tarafından yapılan bir ihalede, ihaleye fesat karıştırılmış. Yani usulsüzlük yapılmış. Bana gelen iddia bu şekilde. İhaleye fesat karıştırıldığı iddiasıyla ilgili belgeler de samimi bir avukat arkadaşımda. Yani bu belgeler Yunusemre Belediyesi’nde sıkıntı yaratacak. Güvendiğim avukat arkadaşım, müvekkilinin belgelerle savcılığa suç duyurusunda bulunup dava açacaklarını da söyledi. Avukat arkadaşımdan öğrendiğime göre Yunusemre Belediyesi’nde ihaleye fesat karıştırma iddiasıyla ilgili belgelerin dehşet olduğunu, bu olayı müvekkili kendisin ve Belediye Başkanı’nın bildiğini söyledi. Artık benim yazımdan sonra tüm Türkiye de öğrenecek artık bu olay bugünden sonra örtbas edilemez, benden hatırlatması.”

HAKARET YOK

Gazeteci İsmail Aydoğan, söz konusu yazıda hiçbir şekilde hakaret olmadığını, kentte yaygın olarak konuşulan bir iddiayı köşesine taşıdığını belirterek, “Ben kimseye hakaret etmedim. Bu cümlelerde hakaret yok. Ama vahim iddialar var, bir gazeteci olarak bu iddiaları dile getirmek benim görevim. AKP, gazetecileri davalar yoluyla susturmaya, gazetecilere gözdağı vermeye çalışıyor” dedi.

Kaynak : Bizimmanisa

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, büyük harf ve kişi ve kurumları rencide edici yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Önceki yazıyı okuyun:
CPOP
BASINA VE KAMUOYUNA RESİMSİZ BİLDİRİ

Belediyemizce 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında düzenlenen Halil Sezai konserinin ardından kimi haber sitelerinde ve sosyal...

Kapat