Yandex.Metrica

BARAJ KAPAĞI AÇILDI ARAZİ SULAR İÇİNDE KALDI

Birbir.net.tr | Hosting'te 1 Numara
Reklam

AYDIN’IN Bozdoğan İlçesindeki Kemer barajının patlama riskine karşı kapaklarının açılarak suların tahliye edilmesi sonucu ova sular altında kaldı.6 dönümlük tarım arazisinin de sular altında kalması çiftçileri de olumsuz yönde etkilerken,bölgede bulunan ala balık üretme çiftliği de sular altında kaldı.

Bölgede 6 gündür devam eden yağışlar nedeniyle 60 yıl önce yapılan Bozdoğan kemer barajında su seviyesi yüzde 98 oranına yaklaştı.DSİ yetkilileri barajın patlama riskine karşı kapakları açıp suyu tahliye etmeye başladı.

Büyük menderes Nehrinin de taşması nedeniyle Yenipazar ve Bozdoğan ovaları sular altında kaldı.Her İki ilçe de yaklaşık 4 Milyon TL zarar meydana geldiği öğrenildi.

İki gündür devam eden tahliye işlemleri nedeniyle ala balık çiftliğinde mahsur kalan iki köpek ve üç Araç kurtarılamıyor.Çiftlik sahibi Serkan Demiroğlu 5 yüz bin TL den fazla zararı olduğunu açıkladı.Amasya mahallesi sakinleri’ ise oltalarını alarak nehirden balık alabalık tutmaya çalıştı.

ÇİFTLİK PATLADI,200 TON ALABALIK NEHRE AKTI

Amasya mahallesi’nde Alabalık üreticiliği yapan Serkan Demiroğlu kapakların açılmasıyla birlikte 22 havuzda bulunan toplam 200 ton balığın Akçay ve Menderes nehirlerine aktığını ve zararının 5 yüz Bin TL civarında olduğunu belirterek DSİ yetkililerini suçladı.

Saniyede 150 Merte küp akıtılan suyun seddeleri yıkarak ala balık çiftiliğinin sular altında kalmasına neden olduğunu açıklayan Demiroğlu;” 250 bin adet balığımız gitti,Cumartesi günü sevkiyatlarımız vardı,iki gündür kendi imkanlarımızla hazırlığımızı yapıyoruz sular çekildiğinde ise bozulan seddeleri yapıp işimize devam edeceğiz,zararımızın karşılanması yönünde devletten bize yardımcı olmasını istiyoruz.”dedi.

“KÖPEKLER MAHSUR KALDI, İKİ GÜNDÜR AÇ “

Alabalık çiftiğinin sular altında kalması nedeniyel canlarını zor kurtardığını ifade eden demiroğlu,üç araçla birlikte çiftlikte yaşayan iki köpeğinin de mahsur kaldığını belirterek,”Köpeklerim iki gündür aç vaziyette onlara yardım edememeinin üzüntüsünü yaşıyorum”dedi.

DSİ YETKİLİLERİNİ SUÇLADI

60 Yıl önce inşa edilen barajın artık eskidiğine dikkat çeken Demiroğlu,yaşanan olayla ilgili devlet su işleri Müdürlüğü yetkililerini suçlayarak;”Barajın deşarjında düzensizlik var,biz artık yetkililerden baraj deşarjının düzenli bir hale getirilmesini istiyoruz,çünkü bu yağışlı dönemde barajdaki su seviyesinin yüzde 98’e kadar çıkmasını istemiyoruz, yüzde 70-80 arasında tutulması gerekir yoksa faciayla sonuçlanabilir,bu tedbirleri daha uzun süreye yayılıp tesislerin ve vatandaşların zarar görmemesini istiyoruz,bizim altımızdaki havzada bütün araziler suyun altında kaldı” dedi.

alb_15

Demiroğlu kendi çiftliğinin yakınında bulunan Bir mermer fabrikasının da sular altında kaldığını belirterek,”fabrikanın zararı ne kadar bilmiyorum ama bozdoğan yakınında bulunan birkaç alabalık çiftliğinin de zarar gördüğünü duydum onlarında yaklaşık 200’er Milyon lira zararı olduğu söyleniyor” dedi.

YENİPAZAR YOLU ULAŞIMA KAPANDI

Bölgeyi iki gündür etkisi altına alan sel nedeniye Yenipazar yolunun 3 KM’lik bir bölümünün sular altında kaldığı öğrenildi.İlçe’ye ulaşım Nazilli Alamut güzerğahında bulunan eski Aydın yolundan sağlandığını açıklayan Ak Partili Yenipazar belediye başkanı Zafer Savcı,Yükselen su seviyesi yaklaşık 80 CM’ e ulaştı 3 dönüme yakın tarım arazisi sular altında kaldı.Çiftçilerimizin zararlarının karşılanması konusunda bugün sayın Valimiz Erol Ayyıldız’la görüştüm,İl Tarım Müdürlüğüne talimat verdi.Sular iki güne kadar anca çekileceği için zarar tespit çalışmaları henüz başlamadı” dedi. – Murat Gürkan/Nazilli

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, büyük harf ve kişi ve kurumları rencide edici yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Önceki yazıyı okuyun:
TEH_4
AK PARTİ MİLLETVEKİLİNE ÖLÜMLE TEHDİT

AK Parti Aydın Milletvekili Ali Gültekin Kılınç, cep telefonuna gelen kısa mesajlarla ölüm tehdidi aldığı gerekçesiyle, avukatı ile geldiği Nazilli...

Kapat