Yandex.Metrica

3 MAYIS TÜRKÇÜLÜK GÜNÜ KUTLU OLSUN

Ali Karaman
Ali Karaman
  • 03.05.2015
  • 236 kez okundu

SUÇLU : Nihal ATSIZ, Alparslan TÜRKEŞ ve arkadaşları

SUÇ : Bu gün tarihin doğruladığı olayları önceden tahmin edebilmek.

Atatürk’ün vefatından sonra kuvvetlenen ve 1939’da gündeme gelen ve yön değiştiren “Tek parti – Tek şef – Tek Millet” gibi kavramlar yeni bir anlayışa izin vermiyordu.

Dönemin Başbakanı Şükrü Saraçoğlu’nun konuşmasıyla başlayan olaylar zinciri, Nihal ATSIZ’ın mektuplarıyla devam etmiş, 3 Mayıs 1944 Tarihinin de Milliyetçilerin gösterisi ile sona ermiştir.

3 Mayıs gösterileri Türk Milliyetçileri’nin Cumhuriyet tarihinde ilk defa ortaya koyduğu tavır ve tepkidir.

İsmet İnönü’nün 19 Mayıs Nutku ile yeni bir cehreye bürünen ve çok açık maksatlı, farklı bir bakış açısıyla Turancılık davasına dönülen hadiseler Cumhuriyet dönemi Türk siyasi tarihinde önemli bir dönüm noktası olmuştur.

İsmet İnönü için olayların ilk ve önemli ismi durumunda olan ATISZ, davanın seyrinin TÜRKÇÜLÜĞÜ yıkmayıp güçlendirdiğini ancak İsmet İnönü’nün yıkıldığını söylemektedir.

3 Mayıs Nihal ATSIZ’a göre Türkçülüğün gafletten ayrılışı, can düşmanlarını tanıdığı, dost sandığı hainleri ayırdığı gündür.

Necdet SANCAR’a göre en hain düşman Komünizme dikilme karşı gelme günüdür.

Bütün bu tepkiler ve yorumlar içinde ele aldığımız 1944 TÜRKÇÜLÜK davası dönemin devlet politikası içinde incelediğinde ortaya Türk Milliyetçiliği adına üzücü sonuçlar çıkmaktadır.

Temelinde Milliyetperver idealleri her şartta ihtiva etmesi gereken Türk Devleti politikası gereği zaman zaman Milliyetçi akımları el altında tutmuş desteklemiş ve hata kullanma yoluna gitmiştir. 1944 yılında bu tür davanın başlaması Rusya’nın baskıları ile uzaktan yakından alakalıdır. Rusya’nın karşısında tutunabilmek için aradığı desteği bulamayan Türk Hükümeti, Alman karşıtı olduğunu göstermek için fırsat kollamıştır. Aranan bu fırsat Nihal ATSIZ’ın mektupları ile yakalanmıştır.

Bu olay Milliyetçilerin mağdur olması ile sonuçlanmış. Ancak bu mağduriyet milliyetçilere darbe olmamış adeta onları güçlendirmiş ve Türk Milliyetçilerine “Kurtuluş günü” adıyla bilinen, manası prensipleri ve amacı belirli bir ülkü haline gelen kutlu bir gün kazandırmıştır.

3 Mayıs ilk yıl dönümü 1945 senesinde o sıralarda Tophanedeki Askeri Cezaevinde tutuklu bulunan bir avuç Türkçü tarafından örtüsüz bir masa etrafında yapılan bir toplantı ile anılması daha sonraki yıllarda ise çeşitli törenlerle kutlanmıştır.

3 Mayıs Mağdurlarından Alparslan TÜRKEŞ’te bu tarihin “TÜRKÇÜLÜK GÜNÜ” adyıla kutlanmasını bizzat sağlamış ve bu geleneği hayatı boyunca devam ettirmiştir.

Mesela 1917’de olduğu gibi 1964’te veya 1990’ da da Rusya’da bir ihtilal zuhur edebilir. O zaman kadar Türkiye harp endüstrisi bakımından da ilim ve irfan bakımından da ilerlemiş bulunur ve Türkiye’nin yarım ile bu birliği doğru yürünebilir.

Evet; 7 Eylül 1944 günü başlayan, Türkiye de yaşayıp Türk Ordusun da görevli tek suçu Türkçülük olan P. Üsteğmen Alparslan TÜRKEŞ’in ağzından çıkan savunma sözlerinin bir kısmı.

Ne acıdır ki o günlerde suçlanan horlanan tabutluklarda işkence gören Rahmetli Türkeş ve arkadaşlarının söyledikleri bu gün bir şekilde tecelli etmiş ve Sovyetler Birliği dağılmıştır. Avucunda tuttuğu milletler birer birer özgürlüklerini kazanmıştır.

Aslında bunun böyle olacağını 1933 yılında “Mustafa Kemal” Bursa Nutkun’da söylemişti. Doğruydu. Oldu.

Peki aynı söylevi anan, Atayı çok iyi anlayan Türkeş ve arkadaşları niçin suçlanmış niçin hücrelere tabutluklara konulmuştur, sürgünlere gönderilmiştir?

SORUYORUZ:

56 Yıl önce olacakları gören ve söyledikleri çıkan bu insanlardan tarih önünde özür dilemek gerekir mi ? gerekmez mi ?

Gerekir diyenlerle hem fikiriz. Bizim teorik, ideolojik görüş ve düşünlerimizi taşımasa dahi gerekir diyenlerle veya tarafsız kalanlarla hem fikiriz.

GELELİM GEREKMEZ DİYENLERE :

60’lı yıllarda cuntacılar, Turancılar, Irkçılar diye suçlayanlara yani dönemin iki partisi CHP ve DP anlayışının devamı olan bu günkü misyonerlerine isimleri değişmiş olsa bile değişmeyen zihniyetlere soruyoruz.

Türk Cumhuriyetlerinde ne işiniz var?

Hangi yüzle gidiyorsunuz? Hangi yüzle antlaşma altına imza atıyorsunuz ?

Hangi yüzle ekonomik köprüleri

Hangi yüzle geleneksel köprüleri

Hangi yüzle sosyal köprüleri kurmaya çalışıyorsunuz?

Hangi yüzle Türk Devlet toplulukları kurultaylılarına katılıyorsunuz?

Hangi yüzle 6 yıldır yapılan       Türkçe konuşan Milletler Kongresine” katılıyorsunuz?

Ve soruyoruz?

81 yıl önce Mustafa Kemal’in 70 yıl önce Alparslan TÜRKEŞ’in söylediklerinin gerçekleşmesine rağmen niçin kendi fikirlerinizi eleştirip yargılamıyorsunuz ?

Niçin tarihi geçekleri göremiyor veya görmüyorsunuz? Niçin hale ön yargıyla davranıp tarih önünde hesap verme, özür dileme cesaretini medeni bir şekilde gösteremiyorsunuz ?

Yapamazsınız: çünkü, siz saplantıları olan değişen çağı yakalayamayan dar görüşlü sabit fikirli ve saldırgan olan EVET siz;

Kendinizden utanmayı dahi bilmiyorsunuz….

3 MAYIS TÜRKÇÜLÜK GÜNÜ KUTLU OLSUN.

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, büyük harf ve kişi ve kurumları rencide edici yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Önceki yazıyı okuyun:
fft107_mf4380770
Feridun Düzağaç’la HDP arasında ‘F.D.’ krizi

Feridun Düzağaç'ın 'Ben kısaca F.D. şarkısı, 7 Haziran seçimleri öncesi HDP için düzenlendi. Şarkıcı, eserlerinin dinleyicileriyle arasında kalması gerektiğine dair...

Kapat